1. Egy 30 cm átmérőjű léggömb belsejében a levegő nyomása 20 °C hőmérsékleten 110kPa. Mekkora a léggömb belsejében a nyomás , ha napon 55 °C-ra melegszik fel a léggömbbe bezárt levegő, és a léggömb átmérője 31 cm-re nő meg?


2. Egy tóban 15 méter mélyen , ahol a hőmérséklet 10°C, egy légbuborék térfogata 3 cm3. Mekkora a levegő térfogata, amikor feljön a felszínre, ahol a víz hőmérséklete 20 °C? (a 10 m magas vízoszlop nyomásá megegyezik a külső légnyomás p0 = 100 kPa értékével.)


Jól jönne ha nem a végeredményt írnád le, mert az könyvünkbe is megvan, csak jó lenne ha elmagyarázná vki, vagy csak írja le a részletes megoldást! Köszi:)


2011. nov. 7. 17:06
 1/1 BKRS ***** válasza:

PV = nkT alapjan megy a szamolas.

1)

a folyamat soran n nem valtozik, tehat PV/T az ugyanannyi marad az elejen es a vegen.

Persze a sugarbol terfogatot kell szamolni, atvaltani kobmeterbe, aztan a homerseklet is K-ben kell.


P1*V1/T1 = P2*V2/T2

A nyomas alakulasara vagyunk kivancsiak, vagyis

P2 = P1*V1*T2/(V2*T1)


2)

Detto ugyanaz mint az elozo: PV/T nem valtozik ugyanannyi a kiindulaskor mint a vegen, csak itt V2-t kell kiszamolni.

P1*V1/T1 = P2*V2/T2


V2 = P1*V1*T2/(P2*T1)

2011. nov. 7. 17:40