18 pénzdarabom van, csupa 2 és 5 ft-os. Ha annyi 5 forintosom volna ahány 2 forintosom, és annyi 2 forintosom lenne ahány 5 forintosom, akkor kétszer annyi pénzem volna, mint így. Mennyi pénzem van?


a válasz: 16db 2 ft-os és és 2 db 5 ft-os= 42 ft

csak le kéne veztni


2011. nov. 3. 19:13
 1/2 anonim ***** válasza:

Legyen

K - a kétforintosok száma

Ö - az ötösök száma

Összesen van

(1) K + Ö = 18

érme


A jelenlegi - aktuális - összeg

A = 2*K + 5*Ö


Ha az érmék száma fordított lenne, akkor

F = 5*K + 2*Ö

pénzem lenne.

Mivel a feladat szerint ez utóbbi duplája a jelenlegi összegnek, írható

F/2 = A

ill

F = 2*A


Beírva az értékeket

5K + 2Ö = 2(2K + 5Ö)

A zárójeleket felbontva és rendezve

5K + 2Ö = 4K + 10Ö

(2) K - 8Ö = 0


Van két egyenletünk: (1) és (2)

K + Ö = 18

K - 8Ö = 0


Kivonva az elsőből a másodikat

9Ö = 18

Ö = 2

=====

(1) vagy (2)-ből

K = 16

======


DeeDee

*************

2011. nov. 3. 21:47
 2/2 A kérdező kommentje:
jaj köszönöm szépen:))
2011. nov. 5. 12:18