Egy kötélen 5. 0 kg tömegű homokzsák függ. Belelövünk egy 11 g tömegű lövedéket, ami benne marad a zsákban. A lövés következtében a zsák kilendül és 10.15 cm magasra emelkedik fel. Mekkora volt a lövedék sebessége?

A számításokat legalább 5 értékes jeggyel végezze!
2011. nov. 2. 20:18
1 2
 1/11 bongolo ***** válasza:

A lövedéknek volt valamekkora mozgási energiája, amit mind átadott a homokzsáknak. Az átadott energia egy része elmozdította a zsákot, másik része pedig felmelegítette a homokot meg az ólmot. Erről a melegedésről a feladat nem beszél, valószínű el kell hanyagolni, tegyük azt (bár így közel sem lesz 5 tizedes pontosságú a számolás).


Tehát a teljes energia arra fordítódott, hogy elmozduljon a zsák. A zsák (benne a golyóval) addig mozgott, amíg 10.15 cm magasra nem emelkedett, ekkor a teljes kezdeti mozgási energia már helyzeti energiává alakult. (Utána a zsák visszalendült, de ez már nem érdekes.)


A lövedék kezdeti mozgási energiája egyenlő a végső helyzeti energiával:


1/2 m₁·v² = m₂·g·h

m₁ = 0,011 kg a golyó tömege

v a golyó sebessége, ezt kell kiszámolni

m₂ = 5,011 kg a zsák és golyó együttes tömege

h = 0,1015 m a zsák a golyóval ilyen magasra emelkedett


Ha 5 tizedesjeggyel kell számolni, akkor a g-re se alkalmazható a szokásos 10 m/s². A g helyfüggő, de nem írja a feladat, hogy pontosan hol is történt a kísérlet. Tegyük fel, hogy Zürich-ben, arra tudunk ugyanis kapásból (táblázatból) megfelelően pontos g értéket:


g = 9,80665 m/s²


Ezeket most már csak be kell helyettesíteni, egyedül a v ismeretlen az egyenletben, ki fog jönni az értéke. Nekem 30,11440 m/s jött ki, de számolj utána, hátha elrontottam.

2011. nov. 2. 21:08
 2/11 anonim ***** válasza:
Itt az energiamegmaradás törvényére kell gondolni. A lövedék mozgási energiájával egyenlő mennyiségű helyzeti energiát halmoz fel a zsák azzal, hogy 10,15 cm magasra emelkedik. A zsák helyzeti energiájának növekménye tehát: E=m*g*h= 5,011 kg * 9,81 m/s^2 * 0,1015 m = 4,9895 J. (kg*m^2/s^2=J) Ez egyenlő a lövedék mozgási energiájával, amiből a sebesség a jól ismert E=m*v^2 képletből átrendezve: v=gyökalatt(E/m)=gyökalatt(4,9895J/0,011kg)=21,298 m/s.
2011. nov. 2. 21:09
 3/11 BKRS ***** válasza:

Nekem is kb ugyanaz jott ki ami az elsonek (kerekitett g-vel szamoltam):

Gondolom a lovedeket vizszintesen lojjuk ki, es mint inga lendul meg a homokzsak.

Legyen tehat a kotel hossza L.

a lovedek mozgasi energiaja 0,5*11*v^2 = 5,5*v^2

Az inga mozgasi energiaja amikor kozepen van a homokzsak ugyanennyi.

Vagyis amikor megall akkor pontosan ugyanennyi lesz a helyzeti energiaja:

mgh = 5,5v^2

5011*9,81*0,1015 = 5,5*v^2

v^2 =5011*9,81*0,1015/5,5

v= (5011*9,81*0,1015/5,5)^0,5 = 30,11954 m/s

2011. nov. 2. 21:19
 4/11 BKRS ***** válasza:

Megvan mi a gond a masodiknal:

E=m*v^2 keplettel szamolt

E=0,5*m*v^2 helyett, tehat 1/√2 reszet kapta a helyes eredmenynek:

30.11954 / (2^0.5) = 21.297731

2011. nov. 2. 21:21
 5/11 A kérdező kommentje:
nemjó valami mert nem fogadta el..:S
2011. nov. 9. 06:52
 6/11 bongolo ***** válasza:
Melyik eredményt írtad végül? Milyen eredményt fogadott el? Volt szó arról, hogy felmelegszik a lövedék meg a homok? (bár adatok nem voltak hozzá, hogy 5 tizedesjegy pontossággal lehessen ilyen hatást is számolni...)
2011. nov. 9. 09:50
 7/11 A kérdező kommentje:
már megtudtam hogy kellett volna megcsinálni. ezek közül egyik sem jó.
2011. nov. 9. 19:41
 8/11 bongolo ***** válasza:
Áruld már el, légyszi.
2011. nov. 9. 19:57
 9/11 bongolo ***** válasza:

Azt hiszem, meglett!


Volt egy másik kérdés most ugyanebben a témában, kicsit más adatokkal:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..


Olvasd el a végén BKRS meg az én válaszomat.

2011. nov. 10. 01:51
 10/11 A kérdező kommentje:
:DD mindegy, fele pontot még megkaptam rá egyébként :)) csak annyi h nem csak simán a golyó tömegével hanem a golyó+zsákkal kell számolni az energiamegmaradást, és csak utána kell alendületnél különvenni a golyót, meg a zsákot és az egyenlő az összes lendülettel. :)
2011. nov. 10. 09:03
1 2