Egy rugós erőmérőre függesztett csigán fonal van átvetve melynek végeire 50g és 75g tömegű testek vannak akasztva. Mekkora erőt jelez az erőmérő ha a rendszert magára hagyjuk? A csiga és a fonal tömege elhanygolható

2011. nov. 1. 18:58
 1/6 anonim ***** válasza:

50+75 g..

Más kérdés, hogy a 75-ös ütközésig felhúzza az 50-est, ha elakad, igaz a fenti.

Ha a csiga tengelye féloldalas felfüggesztésű, és lehetősége van az 50-es súlynak átfordulni és leesni, akkor 0g

2011. nov. 1. 19:27
 2/6 BKRS ***** válasza:

A 75g-os lefele gyorsul az 50g-os meg felfele? 50-50g van egyensulyban,

szerintem ez olyan mintha 100g lenne felfuggesztve, 25g meg szabadon esne.

Vagyis akkor 0,1N erot jelez az eromero.

2011. nov. 1. 19:32
 3/6 A kérdező kommentje:
köszi
2011. nov. 1. 19:40
 4/6 bongolo ***** válasza:

Azt hiszem, nem jók a megoldások.


Kerestem egy ábrát, hogy érthetőbb legyen:

[link]

T-vel jelöli az ábra a kötélerőt (mert angol nyelvű lapon találtam és ott tension-nek hívják), én F-nek fogom nevezni.


m₁ = 0,075 kg van a bal oldalon

m₂ = 0,050 kg van a jobb oldalon


A bal oldal lefelé gyorsulva esik egy 'a' gyorsulással, a jobb oldal ugyanakkora de ellenkező irányú 'a' gyorsulással gyorsul felfelé.


m₁-re és m₂-re a rá ható erők alapján a következőket lehet felírni:


m₁·a = m₁·g - F

m₂·a = F - m₂·g


(itt az 'a' gyorsulást előjel nélkül kell érteni az egyenletekben, de tudjuk róla, hogy a bal oldalon lefelé, a jobb oldalon felfelé megy.)


Mindkettőből a-t kifejezve:

a = (m₁·g - F)/m₁ = (F - m₂·g)/m₂


Ezt F-re megoldva ezt kapjuk:

F = 2m₁m₂g/(m₁+m₂)


g=10-tel számolva F = 0,6 N kötélerő jön ki. Mivel ez az erő a csiga mindkét oldalán fellép, ezért a csigára összesen 1,2 N erő hat, ennyit mutat az erőmérő.

2011. nov. 1. 22:15
 5/6 A kérdező kommentje:
kössz szépen
2011. nov. 1. 22:35
 6/6 BKRS ***** válasza:

bongolo, tenyleg nem voltak jok a megoldasok.

F= 2/(1/m1 + 1/m2) a harmonikus kozepe a ket targynak.

Es ha valamelyik 0-hoz kozelit, akkor F is, nagyon jo,

ha a ketto egyenlo akkor meg csak olyan mintha siman lognanak, akkor is ha egyenletes sebesseggel mozog az egyik fel a masik le, ez egy nagyon jo gondolatmenet, az csak a kar, hogy a specialis esetekre az enyem is ugyanezt adja, pedig az altalanos esetben akar 50% hibat is eredmenyezhet.

2011. nov. 2. 22:25