Hogyan kell a mólt kiszámítani?

Valaki eltudná magyarázni egyszerűen és tömören?
2011. nov. 1. 15:04
 1/7 A kérdező kommentje:
addig értem, hogy hatszor tíz a huszonharmadikon, de hogyan kell kiszámolni?
2011. nov. 1. 15:09
 2/7 anonim válasza:
Inkább írd le a feladatot :)
2011. nov. 1. 15:13
 3/7 anonim válasza:
58%
34,2g szacharózt kell vízben oldani, majd 30%-os sikerrel hidrolizáljuk, majd ezüsttükörpróba alá vetjük. Hány gramm ezüst keletkezik? Nem ilyesmi feladatra gondolsz?
2011. nov. 1. 15:19
 4/7 A kérdező kommentje:
nem feladatra gondolok. Meg szeretném végre tudni, hogyan kell kiszámolni. Tankönyvben olvastam de nem értem.
2011. nov. 1. 15:28
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Ha nagyon alap feladatokat vesztek, akkor azt kell tudni, hogy a mol vagy mól, anyagmennyiségre utal. Az anyagmennyiség jele: n, mértékegysége mol. 1 mólnyi anyag tömegben kifejezve megegyezik a periódusos rendszerben feltüntetett moláris tömeg értékével, gyakorlatban:

1 mól oxigén tömege 16 g

4 mól oxigén tömege 4*16 g

A vegyületeknek is van tömegük, melyet a vegyületeket alkotó elemek moláris tömegét összeadva kapsz meg. Pl:

Víz = H2O -> 2 hidrogénből, 1 oxigénből áll

Tehát 2*1 + 16=18 g

1 mól víz tömege 18 g

3,5 mól víz tömege 3,5*18

Az anyagmennyiség a tömeg, valamint a moláris tömeg között egyenes arányosság van, melyet képletben fejezhetünk ki:

n=m/M

ahol n=anyagmennyiség, m=tömeg, M=moláris tömeg.

Nézünk egy feladatot!

Mennyi az anyagmennyisége 15 g héliumnak?

1 mol Hélium tömege 4 g.

A kérdés az mennyi mól 15 g, mely felírható egyenes a.-val:

Ha 1 mol He 4 g, akkor

X mol He,15 g.

Egyenes arányosság:

x/1=15/4

x=15/4

VAGY ha képlethez ragaszkodsz:

n=?

m=4 g

M=15 g/mol

n=m/M

n=4/15

Az anyagmennyiséghez szorosan kapcsolódik az Avogadro-állandó. Az avogadro-állandó értéke megegyezik 1 mól anyaggal.

Avogadró állandó: 6*10^23 db => Ez az érték mindig állandó.

Nézzünk egy feladatot!

5 mól oxigén molekula hány darab részecskét tartalmaz?

Szintén megoldható egyenes. a-val:

1 mól oxigén 6*10^23 db részecskét tartalmaz, akkor

5 mol oxigén x db részecskét.


x/6*10^23=5/1

x=5*6*10^23

x=30*10^23

2011. nov. 1. 15:55
 6/7 A kérdező kommentje:
utolsó nagyon szépen köszönöm, sokkal érthetőbb így. ment a zöldkéz :)
2011. nov. 1. 16:13
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

a mól (n) az anyagmennyiség, 1 mol anyag = 6×10^23 db anyag. (a 6×10^23 az Avogadro-állandó)


magát a mólt a tömeg és a moláris tömeg hányadosából tudod kiszámolni: n=m/M

vagy extrém helyzetben (főleg fizikában) az egyesített gáztörvény (p×V = n×R×T) átalakításából

n = (R×T)/(p×V)

2011. nov. 1. 17:28