Tehát ha ilyet látok Pl.0,9' vagy 0,1'457' Hogyan tudom majd fölírni törtben.
2011. okt. 25. 07:35
 1/9 anonim ***** válasza:

1,3=x ezt megszorzod 100-al tehát 100x=133,3' 100X-1X=132

Tehát 132/99=x !

2011. okt. 25. 08:13
 2/9 anonim ***** válasza:
ja és úgy lesz belőle 4/3, hogy egyszerűsíted a törtet 33-mal
2011. okt. 25. 08:15
 3/9 anonim ***** válasza:

Hát őőő, szerintem egyszerűbb mértani sor összegeként felírni.


Például:


1,333.... = 1 + 3/10 + 3/100 + 3/1000 +.... = 1 + 3/(10^1) + 3/(10^2) + 3/(10^3) + .... + 3/(10^n) = 1 + a(1)/(1-q)


ahol

a(1) = 3/10

q = 1/10


Azaz: 1 + [(3/10) / [1-(1/10)]] = 1 + [(3/10)] / (9/10)] = 1 + (3/10 * 10/9) = 1+ 30/90 = 1+ 1/3 = 4/3

2011. okt. 25. 10:07
 4/9 anonim ***** válasza:
ja szerinted...
2011. okt. 25. 10:09
 5/9 anonim ***** válasza:
Ez a megszorozom 100-zal nem pontosan jó, mert a végtelen szakaszos tizedes törtekkel csak határérték segítségével tudunk dolgozni.
2011. okt. 25. 10:10
 6/9 bongolo ***** válasza:

Már hogyne lenne pontosan jó a 'megszorzom 100-zal' módszerű megoldás!


Az első két esetben (1,3' valamint 0,9') egyébként elég 10-zel is szorozni, a 0,1'457' esetében viszont 1000-rel kell. Szóval 10 annyiadik hatványával kell szorozni, amilyen hosszú az ismétlődő szakasz a végtelen szakaszosan ismétlődő tizedestörtben.


Nevezzük x-szel a tört pontos értékét:


     1 x = 0,1457457457...

1000 x = 145,7457457457...

(Nem tudom, sikerült-e úgy írnom, hogy az azonos számjegyek jobb oldalt egymás alá kerüljenek... képzeld el úgy)


Mivel végtelen hosszú a tizedestört, a "..."-tal jelzett részek egyformák, hiába van 3-mal elcsúsztatva balra az ezerszeres. Ez a trükkje a végtelennek! (végtelen plusz 3 is pontosan ugyanúgy végtelen)


Na most ha kivonjuk az alsóból a felsőt, 999x-et kapunk, és a jó dolog az benne, hogy a végtelen hosszú szakaszok kiejtik egymást:


999 x = 145,6

9990 x = 1456

x = 728/4995


Fontos megérteni, hogy ez nem határérték, hanem pontosan egyenlő a kettő. Határérték akkor lenne, ha nem végtelen tizedestört lenne, hanem egyre hosszabb, de véges. Viszont a 0,1'457' végtelen hosszú (azért találták ki a fölülhúzás vagy fölülpontozás jelölést, illetve itt a két aposztrofot, hogy ezt a végtelent kifejezze).


Tehát pl. 0,9' az PONTOSAN 1, nem csak határértékben 1. Az 1-et (meg bármi más véges hosszú törtet) két alakban is fel lehet írni, amik pontosan egyenlőek. Pl. 0,5 meg 0,49' mindkettő pontosan 1/2.

2011. okt. 25. 12:39
 7/9 anonim ***** válasza:

Részlet wikipedia-ból:


"Véges tizedes törtekkel ugyanúgy lehet számolni, mint az egészekkel, egyedül a tizedesvessző helyére kell ügyelni. A végtelen (akár periodikus) tizedestört alakokkal való számolás azonban már bonyolultabb, ezzel a határértékszámítást felhasználva a matematikai analízis sorelmélet nevű része foglalkozik. A végtelen tizedestörtek ugyanis tekinthetők végtelen sorozatok határértékének."

2011. okt. 25. 13:16
 8/9 anonim ***** válasza:
Akkor ezek szerint a 0.4999999' = 0.50000000' = 1/2 ?
2011. okt. 25. 13:19
 9/9 bongolo ***** válasza:

Igen, pontosan 1/2 mindkettő.


Abban igaza van a cikknek, hogy a végtelen szakaszos tizedestört "tekinthető" egy sorozat határérékének, sőt, ki is lehet számolni az értékét úgy, mintha egy sorozat határértéke lenne. Viszont az is igaz, hogy absztraktálható a dolog úgy is, mint egy konkrét szám, amit mi éppen most 0,49' formában írunk fel, és tudjuk, mint értünk alatta, és nem félünk attól, hogy végtelen sok számjegy van ott.

2011. okt. 25. 14:15