Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » "Etikus-e a háborű" fogalmazás?

"Etikus-e a háborű" fogalmazás?

Figyelt kérdés

Emberismeret és etikából ez a házi. Ryan közlegény megmentését néztük órán, és ezzel kapcsolatban kéne megírni, de nekem semmi ötletem nincs

Természetesen nem azt várom tőletek, hogy írjátok meg helyettem, csak néhány ötletet szeretnék, hogy ti miket írnátok

11.-es vagyok


2011. okt. 19. 18:48
 1/2 anonim válasza:

Etikus-e a háború? Attól függ, hogy mit tekintünk "etikusnak". Nyilván egy háború sok szenvedést okoz a harcoló felek polgárainak illetve katonáinak; sok ártatlan ember szenved stb. Ebből a szempontból nem etikus.

Persze általában az államok nem úgy szoktak háborúzni, hogy gondolnak egyet és poénból harcba szállnak egymással, hanem komoly gazdasági érdekek vagy más államok általi fenyegetettség kényszeríti ki a nyílt harcbaszállást. Például a Ryan közlegény megmentésében a brit katonák nyilván szívesebben ültek volna otthon a kandalló mellett szivarozva, ahelyett, hogy a partraszálláskor széttrancsírozzák őket géppuskával, de nyilvánvaló, hogy nem volt más választásuk, ellenkező esetben a németek megszállták volna az országukat - bár kérdéses, hogy a szuverenitásukon kívül mit vesztettek volna ha a németek győznek a II. világháborúban, ugyanis a németek a briteket egyenlő félnek tekintették (hadifogolyként is jól bántak a britekkel), szemben például a szovjetekkel, akiket alsóbbrendű fajként a koncentrációs táborokhoz hasonló körülmények között "szállásoltak el".

Tehát ha fenyegetettségről van szó, akkor inkább az a kérdés, hogy etikus-e NEM háborúzni? Etikus-e a saját kényelmünk érdekében behódolni egy idegen ország akaratának és mindenáron a fegyveres összecsapástól mentes megoldást választani?

Ugyanígy érdemes megvizsgálni az agresszorok szempontjából is a dolgokat... A legtöbb modern kori háború valamilyen területfoglalási vagy nyersanyagbeli igény kielégítése végett robbant ki. Az első világháborút a gyarmatosításból kimaradt Németország illetve Osztrák-Magyar Monarchia robbantotta ki, mivel gazdaságilag hátrányba kerültek a gyarmatbirodalmakat építgető országokkal szemben (főleg britek, franciák). Ebből a szempontból ez etikátlannak tűnik, ugyanakkor ha belegondolunk, egy gazdaságilag hátrányban lévő ország lakosai előbb-utóbb a saját bőrükön tapasztalják, hogy milyen következményekkel jár ha a többiek mögött kullognak a gazdasági/gyarmatosítási stb. versenyben. Kérdés, hogy egy ország számára legitimálja-e egy háború kirobbantását az, ha a saját polgárainak jólétét szolgálja vele? És persze ennek is van több aspektusa... Gondoljunk arra például, hogy az USA által kezdeményezett XXI. századi háborúk alapvetően nyersanyagszerzési céllal indultak (lásd: Irak - olaj), azaz bizonyos értelemben a saját polgárainak jóléte érdekében, viszont kérdéses, hogy az USA hosszú távon fenntarthatatlan, pazarló életszínvonalának szinten tartása miatt érdemes-e, etikus-e háborúzniuk?

Aztán írhatsz még a hidegháborúról, ami ugyan bizonyos szempontból a legijesztőbb végkifejlettel fenyeget (az emberiség teljes kipusztulása), de visszatekintve mégis arra jutunk, hogy a hidegháború időszaka alatt (~50 év) nagyságrendekkel kevesebb ember halt meg fegyveres konfliktusban összesen, mint a második világháború keleti frontján. Emellett pedig a hidegháború elég komoly ütemben hajtotta a gazdaságot, az állami és katonai megrendelések kimeríthetetlen pénzcsapként pumpálták a tőkét a fejlesztésekbe, ember járt a Holdon stb.

Bonyolult kérdések ezek. Szerintem ne hozz ki semmilyen végső konklúziót, mert túl sokrétű a kérdés, és nincs rá egyértelmű válasz - az ember alapvető ösztöneit nem több mint az állatok; elítélhetjük-e hát azért, mert nem tud elfojtani egy mélyen gyökerező, ősi beidegződést?

2011. okt. 20. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm, sokat segítettél
2011. okt. 21. 22:01

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!