Matekházi segítség kellene?


ez a két feladat lenne

________

√x2-3x-4 > x-1 x2=x négyzet

=


egyenletrendszer:

{ _ _ __x+y=8

{_√x+ √y =√xy

______________________


2011. okt. 15. 21:19
 1/4 anonim ***** válasza:

Szívesen segítek, de tisztázzuk, hogy mi is a feladat:

[link]

2011. okt. 15. 22:01
 2/4 anonim ***** válasza:

Az első itt van számolással és grafikusan is:

[link]

2011. okt. 15. 22:27
 3/4 anonim ***** válasza:

Kész van a második is: (ahogy én gondolom)

[link]

2011. okt. 15. 23:22
 4/4 bongolo ***** válasza:

x+y = 8

√x + √y = √(xy)


Érdemes bevezetni két új változót: a=√x, b=√y, mindkettő pozitív.

a²+b² = 8

a+b = ab


Ez elvileg egyszerűen megoldható normál módon, tehát egyikből kifejezzük az egyik ismeretlent és beírjuk a másikba, de úgy egy negyedfokú egyenlet jön ki. Érdemes kicsit inkább trükközni.


a²+b² = 8

2ab = 2(a+b)


Adjuk össze ezt a két egyenletet, ez lesz belőle:


a²+b²+2ab = 8 + 2(a+b)

(a+b)² = 8+2(a+b)


Érdemes még egy új változót bevezetni: z=a+b

z² = 8 + 2z

z²-2z-8 = 0

Megoldásai a megoldóképlettel: z₁=4, z₂=-2

Mivel a és b is pozitív, z-nek is annak kell lennie, tehát csak a z=4 a megoldás.

Nincs tovább szükségünk a z-re:


a+b = 4

a²+b² = 8


Ezt már érdemes simán megoldani: Az elsőből kifejezzük a-t:

a = 4-b

Behelyettesítjük a másodikba:

(4-b)² + b² = 8

16-8b+2b² = 8

2b²-8b+8 = 0

b²-4b+4 = 0

Ennek egy megoldása van, b=2 (hisz ez a (b-2)²=0 egyenlet)

a=4-b miatt a=2


És mivel √x=a, √y=b, ezért a megoldás:


x=4, y=4

2011. okt. 15. 23:38