Két feladat nem megy, nem értem. Meg már elfelejtettem, hogy a számológéppel hogyan tudom kiszámolni a pH feladatokat

1. Mekkora a pH-ja az 5x10^-4 mol/dm3-3es salétromsavoldatnak?


2.Mekkora a pH-ja az 1,0 m/m% sósavnak, ha a sűrűsége gyakorlatilag 1 g/cm3?


Köszönöm :)


2011. okt. 13. 16:20
 1/8 BKRS ***** válasza:

1) HNO3 -> H+ + NO3-

a H ionok koncentracioja ugyanaz lesz mint a HNO3 koncentracioja. A tomenyseg elegge nagy, hogy az viz autodisszociacioja ne rugjon labdaba (10^-7 -nel nagyobb)

pH = -lg(5*10^-4)=3.30103

2011. okt. 13. 16:25
 2/8 BKRS ***** válasza:

molaris koncentraciora at kell szamolni a tomeg%ot.

sosav:

100g-ban van 1g HCl

1000g-ban van 10g HCl

1 literben van tehat 10g HCl

1mol HCl 36,5g

Akkor 10g HCl az 10/36,5 mol = 0,273972603 mol

Van tehat 1 liter anyagban 0,273972603 = 2,7*10^-1 mol HCl,

vagyis ez egy 2,7*10^-1 mol/dm3 oldat.

ami egyreszt rengeteg, masreszt teljesen disszocial:

HCl -> H+ + Cl-

vagyis a pH= -lg(0,273972603)= 0,6

2011. okt. 13. 16:32
 3/8 anonim ***** válasza:
2. 1 m/m% azt jelenti, hogy 100 mol oldatban van 1 mol sósav. Ez azt jeletni hogy 100 mol oldatban van 1 mol sósav és 100-1=99 mol víz. A sósav moláris tömege: MˇHCl (ˇaz alsó indexet jelent)=1+35,5=36,5 g/mol, míg a vízé: MˇHˇ2O=2*1+16=18 g/mol. Tehát 100 mol oldat tömege: 36,5+99*18=36,5+1782=1818,5 gramm. Ennek az elegynek a térfogatát a sűrűségből tudom kiszámolni: V=m/rhó=1818,5g/(1 g/cm^3)=1818,5 cm^3. Ebben van tehát 1 mol HCl. Ennek az oldatnak a moláris koncentrációja: c=n/V=1 mol/1,8185 dm^3 (átváltottam a köbcentit köbdecire) = 0,55 mol/dm^3. Mivel a HCl egyértékű és erős sav (lehető legegyszerűbb eset) ezért a H-ionok koncentrációja is ugyanennyi, és ennek kell a logaritmusát venni, és a -1-szeresét venni. (Számológépem elromlott, a windowsos meg nem csinál logaritmust, de az eredmény valahol 0 és 1 között lesz, szóval jó erősen savas.
2011. okt. 13. 16:46
 4/8 anonim ***** válasza:
Ja hogy az m/m% az tömegszázalék, és nem mól%, bocsi, akkor storno az előző írásom.
2011. okt. 13. 16:48
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a megoldásokat! :)
2011. okt. 13. 16:51
 6/8 BKRS ***** válasza:

Lehet, hogy nem tomeg szazalek, hanem mol szazalek.

Biztos hogy nem molaritas vagy molalitas, azokra n/V% vagy n/m% jelolest szoktam latni ha % jelolessel keverik.

m/m% az tenyleg lehet mol%,

hat majd a feladat kiiroja kivalogatja melyik jo neki.

Mindket esetben egy kicsit extrem a feladat a savassag merteket tekintve.

2011. okt. 13. 17:11
 7/8 BKRS ***** válasza:

Ha a google-be beirod, hogy

-log(0,55)/log(10)

akkor kiirja, hogy mennyi lesz.

0,259637311

2011. okt. 13. 17:18
 8/8 anonim ***** válasza:
Köszi a tippet, mert a zöld kéz. :)
2011. okt. 13. 18:44