Kémia házifeladat! Valaki segítene?

HCl elektrolízisével 9,80 dm3 standard állapotú gáz fejlődött összesen. Mekkora tömegű 20t%-os HCl-t kezdtünk elektrolizálni ha az elektrolizálás végére az oldat 15t%-os ?
2011. okt. 7. 15:29
 1/3 BKRS ***** válasza:

2H+(aq) + 2Cl–(aq) → H2(g) + Cl2(g)

vagy

2H3O(aq) + 2Cl–(aq) → H2(g) + Cl2(g) + 2H2O(aq)

Ami persze igy egyszerusitheto:

2HCL -> H2 + Cl2


24,5 dm3 gaz az 1 mol

9,8 dm3 az 9,8/24,5 = 0,4 mol.

Ennek fele H2, a masik fele mg Cl2 kell hogy legyen, es persze akkor ehhez 0,4 mol HCl-re volt szukseg az eredeti oldatban.


1 mol HCl az 36,5 g

akkor 0,4 mol az 14,6 g

Tehat osszesen 14,6 g HCl tunt el az oldatbol.

Az oldatban ez 5t% valtozast jelentett.


Eredetileg Xg oldatban volt 0.2X g HCl

Ezutan az oldat mennyisege es az oldott anyag mennyisege EGYARANT csokkent 14,6g-mal es igy az oldat 15%-os lett:

Utana (X-14,6)g oldatban lett (0,2X-14,6)g HCl es ez 15% os oldatot jelent.

Vagyis:

0,15*(X-14,6) = 0,2X-14,6

Szorozva mindket oldalt 20-szal es a zarojelet felbontva:

3X - 43,8 = 4X-292

X=248g

2011. okt. 7. 15:59
 2/3 BKRS ***** válasza:
A H3O a masodik egyenletben pozitiv toltesu.
2011. okt. 7. 16:01
 3/3 A kérdező kommentje:
köszi, újraszámoltam, kijött:)
2011. okt. 8. 16:56