Egy metán és étán tartalmú keverékből elégetnek 896l-t. Az égés során 112 CO2 képződik. Szám ki a térfogat %os összetételét?

2011. okt. 5. 17:58
 1/7 A kérdező kommentje:
112 l CO2
2011. okt. 5. 18:08
 2/7 anonim ***** válasza:
Ha elégetek 1 liter metánt, akkor keletkezik 1 l CO₂, ha elégetek 1 liter etánt, akkor 2 liter CO₂ keletkezik. Mennyi keverékről van szó? 89,6 literről? Mert a 896 literrel sehogysem fog kijönni.
2011. okt. 5. 18:26
 3/7 BKRS ***** válasza:

lehet, hogy 1112 liter CO2 kepzodik?

Valahol van egy eliras az biztos.

Esetleg ha az oxigen is benne van az eredeti elegyben, es az egesz CO2-ve es vizze eg, akkor mukodhet a dolog?

2011. okt. 5. 18:42
 4/7 A kérdező kommentje:

Mindeféleképpen próbáltam számolni sehogysem jött ki egész számos eredmény.

Valószínűleg el lehet írva valami. A feladatlapon így volt. Azért köszönöm.

2011. okt. 5. 19:34
 5/7 BKRS ***** válasza:

Na nezzuk meg mi van ha az eredetil elegybe bele ertettek az egeshez szukseges oxigent is. Ez valojaban egy nagyon szep ketismeretlenes kemiai feladat lenne. Mar amennyiben van ertelme ezekkel a szamokkal.


Ha benne van az eredeti elegyben az O2 is ami a reakciohoz kell, akkor

legyen mondjuk X liter CH4, Y liter C2H6

Az oxigenre marad: 896-X-Y liter.


CH4 + 2 O2 = CO2 + 2 H2O

C2H6 + 3,5 O2 = 2 CO2 + 3H2O


1 liter CH4reagal 2 liter O2-vel

1 liter C2H6 reagal 3,5 liter O2-vel


Tehat az elso egyenletunk az lehet pl, hogy:

2X + 3,5Y = 896-X-Y

atrendezve:

3X + 4,5Y = 896


Aztan meg azt is tudjuk, hogy 112 liter CO2 keletkezik.


1 liter CH4 -bol 1 liter CO2 kelekezik

1 liter C2H6-bol 2 liter CO2 keletkezik, tehat a masodik egyenletunk:

X+2Y=112


NA nezzuk a ket egyenletet:

3X + 4,5Y = 896

X+2Y=112


X= 112 - 2Y


3(112-2Y) + 4,5Y = 896

336 -6Y + 4,5Y = 896


-1,5Y = 560

Y = -1120/3 = -373,33

Meg igy is negativ szam jon ki, pedig azert az O2 az jelentos mennyiseg az eredeti elegyben. Vagy a 896 tul sok vagy a 112 tul keves.

---------------------------------------------------------

Csak a vicc kedveert nezzuk meg mi van ha naszcensz oxigen van az elegyben pont annyi amennyi a reakciohoz kell, hatha igy kijon valami ertelmes eredmeny.

Valoszinuleg ez az elegy szobahomersekleten mar reg robban. :)

Megint legyen mondjuk X liter CH4, Y liter C2H6

Az oxigenre marad: 896-X-Y liter.


CH4 + 4 O = CO2 + 2 H2O

C2H6 + 7 O = 2 CO2 + 3H2O


Az oxigen mennyiseget ketfele modon kiszamolva mint fent:

4X+7Y=896-X-Y,

vagyis 5X+8Y=896

A CO2 mennyiseget szamolva:

X+2Y=112


Tehat a ket egyenlet:

5X+8Y=896

X+2Y=112


A masodik egyenletet 5-tel szorozva:

5X+10Y=560

Ebbol kivonva az elsot:

2Y=-336

Y=-168 ami megint nem jo.

Ez meg mindig nem eleg toltelek metan meg az etan melle, es nincs tobb otletem hogyan lehetne ertelmesen tovabb higitani.

2011. okt. 5. 22:13
 6/7 anonim ***** válasza:

Na, akkor én is ráteszek egy lapáttal:


Induljunk ki abból, hogy csak a tizedes vesszőt felejtték ki, vagyis a feladat így néz ki:


“Egy metán és etán tartalmú keverékből elégetnek 89,6 litert. Az égés során 112 liter CO₂ képződik. Számítsuk ki a gázkeverék térfogat százalékos összetételét.“


1 liter metán ...... 1 liter CO₂


1 liter etán ...... 2 liter CO₂


Legyen „x“ liter metánunk és „y“ liter etánunk.


x + y = 89,6 liter


x + 2*y = 116 liter


ebből: y = 116 – 89,6 = 26,4 liter (etán)


x = 89,6 – 26,4 = 63,2 liter (metán)


Nincs meg véletlenül valahol a végeredmény? Mert abból visszaszámolva már tudnánk hogy hol a hiba.

2011. okt. 6. 00:13
 7/7 A kérdező kommentje:
Nincs eredmény, mivel tesztlapon kaptuk, és mivel nem tudtam megoldani sehogy sem, gondoltam leírom, és megpróbálkozok itthon, de az sem jött össze, így jutott eszembe a Gyk, hátha valaki tudna segíteni. Köszönöm mindkettőtöknek, majd a tanárnőtől rákérdezek.
2011. okt. 6. 18:29