Egy 30 cm átmérőjű léggömb belsejében a levegő nyomása 20°C hőmérsékleten 110 kPa. Mekkora a léggömb belsejében a nyomás, ha a napon 55°C-ra melegszik fel a léggömbbe bezárt levegő, és a léggömb átmérője 31 cm-re nő meg?

2011. okt. 4. 16:18
 1/2 BKRS ***** válasza:

20C = 293F

55C = 328F

PV/T = nk

nk nem valtozik mert a leggomb nem enged ki levegot, es k meg egy knostans.

Tehat PV/T az indulaskor ugyanannyi mint a vegen.

Az indulaskor ezt pv/t -vel jelolom, a vegen meg PV/T-vel.

pv/t=PV/T

Ebbol a P erteke nem ismert. Atrendezve az egyenletet.

P=(T/t)*(v/V)*p = (328/293)*(30/31)^3 *110 = 111,6 kPa

2011. okt. 4. 16:43
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Akkor kezdjük azzal, hogy mi minden fog kelleni:


A gömb térfogata: V = 4/3*π*r³


r₁ = d/2 = 30/2 = 15 cm = 0,15 m

r₂ = d₂/2 = 31/2 = 15,5 cm = 0,155 m

V₁ = ?

V₂ = ?

T₁ = 20°C = ? °K

T₂ = 55°C = ? °K

p₁ = 110 kPa = ? Pa

p₂ = ?


p₁*V₁/T₁ = p₂*V₂/T₂

2011. okt. 4. 16:53