1.


8.gyök (a-5*b3) * 3.gyök (a-1*b-2) + gyök(a-1*b-1) / 6.gyök(a-1*b-5)*gyök(a3*b-3)*4.gyök(a-1*b3)


2.

5.gyök a3/b-4* 6.gyök(b-2/a-3)*3.gyök(a-1/b-1):gyök(b-3/a-5)



/a betük után a számok /-1 -3 3 stb/ azok hatvány értékek/


2011. szept. 28. 14:09
 1/3 BKRS ***** válasza:

Az elso zarojelben, mi az a b3? b kob? b-3? b*3? b+3?


A tortvonal zarojelet helyettesit, ha nem hasznalsz tortvonalat, ki kell tenni a zarojeleket az egyertelmuseg kedveert.


A gyok alatt nem hagytal ki zarojeleket?

Az az a-1*b-2 pl, az nem inkabb ilyen volt, hogy:

(a-1)(b-2)

2011. szept. 28. 15:17
 2/3 BKRS ***** válasza:

8.gyök (a-5*b3) * 3.gyök (a-1*b-2) + gyök(a-1*b-1) / 6.gyök(a-1*b-5)*gyök(a3*b-3)*4.gyök(a-1*b3)

Az osztas az remelhetoleg csak a masodik szorzatra vonatkozik nem az egeszre.


Nezzuk melyik betu milyen hatvanyon szerepel, darabonkent:

8.gyök (a-5*b3) * 3.gyök (a-1*b-2)

a: (-5/8) + (-1/3)= (-15-8)/24 = -23/24

b: (3/8) + (3/2) = (3+12)/8 = 15/8


gyök(a-1*b-1)

a: -1/2

b: -1/2


6.gyök(a-1*b-5)*gyök(a3*b-3)*4.gyök(a-1*b3)

a: (-1/6) + 3/2 +(-1/4) = (-2/12) + 18/12 + (-3/12) = 13/12

b: (-5/6) + (-3/2) + 3/4 = (-10/12) + (-18/12) + (9/12) = -19/12

Ezzel az utolso taggal osztani fogunk, tehat a reciprokaval szorzunk, es akkor a hatvanyok ezek lesznek:

a: -13/12

b: 19/12


Namost a kerdes az, hogy az egesz / elotti reszt osztani kell a nevezovel, vagy csak az utolso tagra vonatkozik.


Ha az egesz elotte levo reszt kell osztani,

akkor az elso tag hatvanyai igy alakulnak:

a: (-23/24)+(-13/12)=-49/12 = -98/24

b: 15/8 + 19/12 = 45/24 +38/24 = 83/24


A masodik tag hatvnyai igy alakulnak az osztas utan:

a: -1/2+(-13/12)=-6/12 - 13/12=-19/12

b: -1/2+ 19/12 = -6/12 + 19/12 =13/12


A szokasos internetes formaba atirva igy fog az vegeredmeny kinezni:


24.gyok((b^83)/(a^98)) + 12.gyok((b^13)/(a^19))



Ha az osztas csak a masodik tagra vonatkozott, akkor nyilvan csak azt kell osztani, az elsot nem.

2011. szept. 28. 16:15
 3/3 anonim ***** válasza:

Azt hiszem, hogy itt most ez a legfontosabb kérdés:


Hogyan írjam ki az indexeket és a többi matematikai jelet úgy, hogy a válaszolók is értsék, hogy valójában mit is akarok kérdezni?


Na, akkor a válasz se maradjon el:


Ezeket a jeleket, amik az egyenletek és képletek leírásához kellenek a Word Arial Unicode Ms betűkészletében megtalálod (Beszúrás→Szimbólum→Szimbólumok). A hozzászólásokat nem egyenesen írom, hanem először egy Word dokumentumban, ahol már előre el vannak készítve (bemásolva) a felső, alsó indexek, matematikai jelek, görög abc, stb. A szövegbe már csak a Ctrl+V-vel rakom be őket. Amúgy ennek a „kétlépcsős“ módszernek még az is előnye, hogy így jóval kisebb a valószínűsége annak, hogy valamit hibásan írok ki.


„bongolo“ tanácsa:


Én erről a honlapról szoktam bemásolni a jeleket:


[link]


Rendkívül sok jelet tartalmaz, ráadásul kategóriák szerint csoportosítva, könnyű benne keresni.

A "Character" oszlopból lehet ^C-^V-vel bemásolni közvetlenül a Gyakorikérdések válasz dobozába a jeleket.


A legfontosabb jeleket beletettem a normál billentyűzetkiosztásba is (az MSKLC nevű programmal), úgyhogy azokat keresgélés nélkül AltGr+billentyű módon tudom begépelni.


Itt írnak róla:


[link]


Az MSKLC program letöltése:


[link]

2011. szept. 28. 18:33