A laboratóriumban rendelkezésünkre áll 10, 0 tömegszázalékos ammóniaoldat, amelynek sűrűsége 0,960 g/cm3. a) Réztárgyak szennyezett felületének megtisztítására 30, 0 tömegszázalékos ammóniaoldatra volna szükségünk. HOgy kell megcsinálni? Többi lent.


100 cm3 10, 0 tömegszázalékos ammóniaoldatban mekkora térfogatú 25◦C-os, standard nyomású ammóniagázt oldjunk, hogy a kapott oldat 30, 0 tömegszázalékos legyen?Miért kell a 86,4-et 0,7-el elosztani? Honnan jött a 0,7?m(oldat) = ρ·V = 0,960 g/cm3 . 100 cm3 = 96 g

m(NH3) = 96 . 0,1 = 9,6 g

m(H2O) = 86,4 g

Mivel a víz tömege nem változik, az új oldat tömege:

m(új oldat) = 86,4 : 0,7 = 123,4 g

m(NH3(g)) = 123,4 – 96 = 27,4 g


m(NH3) = 27,4 : 17 g/mol = 1,61 mol

V(NH3) = 1,61 mol . 24,5 dm3/mol = 39,5 dm3


2011. szept. 22. 22:04
 1/4 BKRS ***** válasza:
100%

100 cm3 10 tomeg%-os oldat az

96g, es ebben akkor mar van 9,6g ammonia.

30 tomeg%-osra van szuksegunk, tehat hozza adunk meg xg ammoniat. ekkor az oldat is x+100 g lesz.

Tehat:

100*(x+9,6)/(x+100) = 30

Gyakorlatilag ezt az egyenletet kell megoldani.

Csinalhatod ugy is, hogy mindket oldalt meegszorzod (x+100)-zal.

100*(x+9,6)=30*(x+100)

100x+960 = 30x +3000

70x = 2040

x=29.1g (itt jott az osztas 70-nel)


Amint lathato itt az uj oldat tomeget nem szamoltam ki, mert a feladat nem kerte.


Ennyi ammoniat kell hozza adnunk.

Namost 17g ammonia az 1 mol.

29.1g ammonia az 27,4/17 mol = 1,61 mol


1 mol az 24.5 dm3

29,1/17 mol az 24,5*1,61 dm3

Ennyi ammoniara van szukseg.

Esetleges szamolasi hibaktol eltekintve helyben vagyunk.

2011. szept. 23. 01:47
 2/4 BKRS ***** válasza:
100%

Az esetleg magyarazatot igenyelhet, hogy hogy jott ki ez az egyenlet:

100*(x+9,6)/(x+100) = 30


A tomeg szazalekot ugy szamitjuk, hogy az oldott anyag tomeget elosztjuk az oldoszer tomegevel es megszorozzuk szazzal.


Az oldott anyag tomege (x+9,6)g

az oldoszere x+100 g

es ez 30 tomeg szazalekkal kell hogy egyenlo legyen.

Tehat (x+9,6)/(x+100) szazszorosanak 30-nak kell lennie.

2011. szept. 23. 01:50
 3/4 BKRS ***** válasza:
100%

Ahhhhhh, ezt elkapkodtam, egesz uton hazafele az jart az eszemben, hogy itt valamit elszurtam, elnezest kerek erte.


Az a hiba a fenti gondolatmenetben, hogy Az oldoszer teljes tomege nem x+100, hanem x+96g

Vagyis x+96-tal kell osztani az oldott anyag tomeget es megszorozni 100-zal.


Ennek megfeleloen nem x+100-zal kell megszorozni az egyenlet mindket oldalat, hanem x+96-tal:

100*(x+9,6)/(x+96) = 30

es ezutan

100*(x+9,6)=30*(x+96)

100x+960 = 30x + 2880

70x = 1920 (itt jott az osztas 70-nel)

x=29.1g

Amugy a vegeredmeny stimmel, mert csak rosszul masoltam a gepbe a papiromrol a megoldast, eredetileg jol csinaltam.


Meg egyszer elnezest kere, remelem nem vezettem felre senkit. Jobban oda kell figyelnem a reszletekre.

2011. szept. 23. 05:05
 4/4 A kérdező kommentje:
köszi
2011. szept. 23. 16:51