Hogyan számoljam ki? (kémia 9. osztály)


2 feladatot sem tudok. 1.: 3*10^24 neutron, hány gramm osxigén-18-as izotópban található meg?

2.: Táblázat: 6 oszlop van, sorban az oszlopok: név, képlet, M, n, m, N. Ugye a név képlet megy, az M, n, m is, viszont az N oszlopot nem tudom, hogyan kell kiszámolni. 1-2 sorba bírtuk őket, és pl 6*10^23-on vagy 3*10^25-en volt. Előre is köszi a segítséget.


2011. szept. 18. 11:05
 1/1 Silber ***** válasza:

1.:

1 mol O18-ban van 18*6*10^23=1,08*10^25 db neutron

x mol O18-ban van 3*10^24 db neutron

__________________________________________________

x=(3*10^24*1)/(1,08*10^25)=3/(1,08*10^1)=3/10,8=0,2778 mol


2.:

Tudni kell a képleteket. Ha n-t (az anyagmennyiséget) ki tudtad számolni, akkor már csak egyetlen lépésre vagy a megoldástól. Létezik egy ilyen képlet:

n=N/NA

n az anyagmennyiség (mol), N a részecskeszám (db, vagy tudományosabban fogalmazva 1/mol), és az NA, az ún. Avogadro-szám. Ez mindíg, minden esetben 6*10^23.

Ha átrendezzük, a következőt kapjuk:

N=n*NA

Tehát ha az anyagmennyiséget megszorzod az Avogadro-számmal, megkapod, hogy az adott mennyiségű anyagban hány darab részecske található (ez lesz az N értéke).

2011. szept. 18. 11:14