Halmazelmélet! De morgan féle azonosság? Mi ez a jelölés? Valaki elmagyarázná?
Példatárban van egy ilyen feladat: Bizonyítsuk be hogy (A П B) \ C = (A \ C) П (B \ C)
Persze ott a megoldás is, de magyarázat nélkül, így nehéz rájönni... megoldásból vmi ilyesmi azonosságra jöttem rá: A П C(c fölső indexben) = A \ C de mit jelent a fölső indexben lévő C betű? oO Ha valaki ért ehhez légyszives!
Az a П nem П, hanem ∩, és a metszetet jelenti:
A ∩ B azon elemek halmaza, amik A-nak és B-nek is elemei.
A \ B a különbséghalmaz, azon elemek halmaza, amik benne vannak A-ban, de nincsenek benne B-ben. Vagyis kihagyjuk A elemei közül B elemeit.
(Persze B-nek lehetnek olyan elemei is, amik nem elemei A-nak, azokkal semmi sem történik.)
A felsőindex c bizonyára a komplementer halmazt jelenti. Az A halmaz komplementere azon elemek halmaza, amik nem elemei A-nak.
Kis belegondolással gyorsan be fogod látni, hogy pl. A\C tényleg ugyanaz, mint A ∩ C* (az egyszerűség kedvéért csillaggal jelöltem most a komplementer halmazt, mert nem tudok felső index c-t írni.)
De Morgan azonosság:
Most is csillaggal jelölöm a komplementer halmazt:
(A ∪ B)* = A* ∩ B*
illetve
(A ∩ B)* = A* ∪ B*
∪ az unió, ∩ pedig a metszet jele.
Itt van két ábra, ami lépésenként bemutatja ezeket. Ezeken az ábrákon A' módon jelölik a komplementer halmazt. Az U halmaz (ne keverd össze az ∪ unió jellel) szokásos nevén az univerzumhalmaz, ami minden lehetséges halmazelemet tartalmaz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!