Electronika háziban valaki segítene?


Két kondenzátor kapacitása C1=3 μF és C2= 4 μF. Az első kondenzátort 200 V, a másodikat 300 V feszültségre kapcsolva feltöltjük. Mekkora feszültség és töltés mérhető a kondenzátorokon, ha összekapcsoljuk őket azonos polaritású lemezeik egymáshoz kötésével? (7,7.10-4 C, 10,3.10-4 C, 257,1 V, 257,1 V )


Ez, hogy azonos polaritással kapcsoljuk össze, az okoz gondot.


2011. szept. 12. 20:01
 1/2 anonim ***** válasza:
A 257.1 V az nekem is kijött (1800/7) de a töltésre nekem 18*10e-4 jött ki. (C=Q/U képlet alapján, illetve Kondenzátorok párhuzamos kötése esetén Ce=C1+C2)
2011. szept. 12. 21:03
 2/2 anonim ***** válasza:

Ha a kondenzátorokat az azonos polaritású lemezeikkel kötjük egymáshoz ez azt jelenti, hogy a kondenzátorokat párhuzamosan kötjük be (mondhatjuk úgy is, hogy egymás mellé vannak bekötve).


Ebben az esetben: Ce = C₁ + C₂


Először kiszámítjuk, hogy mennyi töltés van a C₁, ill. a C₂ kondenzátorokon:


C₁ = 3 μF = 3*10⁻⁶ F

C₂ = 4 μF = 4*10⁻⁶ F

U₁ = 200 V

U₂ = 300 V


Q₁ = C₁*U₁ = 3*10⁻⁶*200 = 6*10⁻⁴ C


Q₂ = C₂*U₂ = 4*10⁻⁶*300 = 1,2*10⁻³ C


Qe = Q₁ + Q₂ = 6*10⁻⁴ + 1,2*10⁻³ = 1,8*10⁻³ C


Ce = 3*10⁻⁶ + 4*10⁻⁶ = 7*10⁻⁶ F


Ue = Qe/Ce = 1,8*10⁻³/(7*10⁻⁶) = 257,14 V lesz mind a két kondenzátoron


Qe₁ = C₁*Ue = 3*10⁻⁶*257,14 = 7,7*10⁻⁴ C


Qe₂ = C₂*Ue = 4*10⁻⁶*257,14 = 10,28*10⁻⁴ C

2011. szept. 13. 00:43