Mi a megoldások menete (matek)? (Katt bővebben! )


1., Egy számtani sorozat első nyolc tagjának összege 14, a hatodik, hetedik, nyolcadik és kilencedik tag összege pedig 1. Határozzuk meg a sorozatot!


2, Egy számtani sorozat első négy tagjának összege harmada a következő négy tag összegének. Határozzuk meg az első tíz tag és a következő tíz tag arányát!


3, Egy számtani sorozat ötödik tagja 10. Az első öt tag összege ötöde a következő öt tag összegének. Mennyi a sorozat differenciája?


4, Egy derékszögű háromszög oldalainak mérőszáma egy számtani sorozat három szomszédos eleme. Mekkorák a háromszög szögei?


5, Egy konvex sokszög belső szögeinek mérőszámai egy számtani sorozat egymást követő elemei. Hány oldalú a sokszög, ha a legkisebb szög 142°30', a legnagyobb szög pedig 172°30'?


Tudnátok segíteni? Előre is köszi!


2011. szept. 12. 16:45
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:
Nem tudom ,,hanyadikos" feladat...11 v 12...
2011. szept. 12. 17:13
 12/15 anonim ***** válasza:

Ha megyeget, akkor:


4. Ird fel ugy, hogy a haromszog oldalai a szamtani sorozat egymast koveto elemei. Mivel derekszogu, ezert ird fel a pitagorasz tetelt, az atfogo nyilvan a leghosszabb oldal lesz. Ebbol a ket egyenletbol kapsz egy kifejezest a haromszog oldalara es a szamtani sorozat differenciajara vonatkozoan. Aztan sin vagy cos fuggvennyel szamold a szogeket.


5. Ez azert nehezebb. Itt pedig azt a kepletet kellene hassznalni, ami a sokszog belso szogeinek osszegere vonatkozik (ebben az ismeretlen a sokszog oldalainak szama), aztan ird fel a szamtani sorozatbol kovetkezo osszefuggest a szogekre.

2011. szept. 12. 17:30
 13/15 anonim ***** válasza:

Hogyhogy nem tudod?

Csak tudod, hanyadik osztályba jársz. :D

2011. szept. 12. 17:30
 14/15 A kérdező kommentje:
Na jó...nekem ez így is magas. Nem tudok semmit sem behelyettesíteni a Pitagorasz-tételbe, ergo itt meghalt az egész. De azért köszi.
2011. szept. 12. 17:42
 15/15 anonim ***** válasza:

Ne add mar fel. Csak akkor fogod megtanulni, ha magadtol jossz ra. Ha mas leirja, azzal nem vagy sokkal beljebb.


4.

Legyenek a haromszog oldalai: a-d, a, a+d

Ekkor ezek szamtani sorozatot alkotnak. Ellenorizd miert.

Na most a legnagyobb oldal nyilvan az a+d. Ezert a Pitagorasz tetel szerint az befogok (a-d, a) negyzetosszege megegyezik az atfogo (a+d) negyzetevel.

(a-d)^2 + a^2 = (a+d)^2

Ezutan sin(alfa) = a/(a+d) alapjan meg fogod kapni az egyik szoget, onnan pedig a tobbi megvan.

2011. szept. 13. 14:19
1 2