Kellene egy kis segítség mert igazábol ez főiskolai rész és emelt szintre járok középsuliba és nem nagyon vágom a feladatokat..2011. szept. 9. 15:51
11/14 A kérdező kommentje:
Köszi és ezzel kész a differenciálás???
2011. szept. 10. 16:04
12/14 A kérdező kommentje:
a 2.nál a -3-at azt előbb 1/(x+x2^x)^3 -t vegyem és úgy deriváljam???
2011. szept. 10. 17:17
13/14 anonim válasza:
Ha nagyon akarod, tegyed, de úgy bonyolítasz rajta, hiszen hányadosfüggvény is lesz, meg összetett függvény is, esetleg még a köböt ki is bontod.
Eredeti alakban viszont a külső függvény egyszerű hatványfüggvény. A negatív előjeltől nem kell megijedni.
Tehát pl.
((8x+5)^(-5))'=(-5)*((8x+5)^(-6))*8
14/14 anonim válasza:
Ami ugye: -40*(8x+5)^(-6)
Vagy az általad említett módszerrel:
((8x+5)^(-5))'=(1/(8x+5)^5)=
=(0*((8x+5)^5)-(5*(8x+5)^4)*8)/(8x+5)^10=
=(-40*(8x+5)^4)/(8x+5)^10=
Egyszerűsítünk (8x+5)^4 - el:
-40/(8x+5)^6=-40*(8x+5)^(-6)
A két megoldás tehát azonos eredményre vezetett. Azonban mint látjuk, ez utóbbi módszer bonyolultabb, és terjedelmében is hosszabb.