MATEK! Hogy lehet rendezni egy ilyen fajta kifejezést?


pl 2k˘3+9k˘2+13k+6


és ezt kéne kapni: (k+1) (k+2) (2k+3)


2011. szept. 9. 13:51
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Ha szorzattá alakítasz egy ilyen kifejezést, az egyben azt jelenti, hogy megoldod a 2k^3 + 9k^2 + 13k + 6 = 0 egyenletet, ami harmadfokú, és nem olyan könnyű. Ennek a -1, -2 és a -3/2-ed lesznek a megoldásai, pont úgy, mint a szorzattá alakítottnak (azaz (k+1) (k+2) (2k+3)=0)


Vagyis a válasz az, hogy "rendezni" = megoldóképlettel megoldani.


De szerintem neked nem ez a célod, így emiatt okoskodni kell:


1. Mi a legmagasabb fokú kitevő? Annyi szorzat lesz benne (=3)

2. Mi a legmagasabb fokú tag együtthatója (2), az egyik tényezőben lesz egy 2k

3. Érdemes még megnézni, leosztható-e egész számmal az egész kifejezés, mert akkor az kiemelhető.

4. És jó, ha tudod fejből a (k+1)(k-1) meg a (k+1)(k+1), stb. kifejezések értékét, hogy észrevedd, van-e ilyen benne.


Van még egy csomó ötlet, pl. a 6-os sugallja, hogy úgy jöhet ki, hogy 1*2*3, amiket látsz is a szorzatban. Ezért elsőre kipróbálnám, stb-stb...


De biztos megoldást megoldóképlettel fogsz tudni adni rá.


Remélem segített.

2011. szept. 9. 14:39
 2/3 A kérdező kommentje:

Igen,köszi szépen! :)


_________________________

I have added cool emoticons to this message.

To see them go to [link]

2011. szept. 9. 15:32
 3/3 bongolo ***** válasza:
100%

Ahogy az első válaszoló is írta, itt most nem rendezni kell, hanem szorzattá alakítani. Az pedig harmad és nagyobb fokúaknál trükkös dolog.


Hanyadikos vagy? Ha nem matematikus szakos egyetemista, akkor a harmadfokú megoldóképletet felejtsd el...


Gondolom középiskolás vagy. Gyakorlatilag nem marad más, mint azok a próbálgatások, amiket az első válaszoló írt. Az egyiket kifejteném bővebben, mert a legtöbbször az használ:


Az esetek nagy részében a tanár olyan példákat ad fel, amiknél a szorzat alakban egész számok vannak. Ezeknek a szorzattá alakítását viszonylag egyszerű kitalálni. Csak azt kell észrevenni, hogy pl. az

(x+a)(x+b)(x+c)(x+d)

kifejezés, ha beszorozzzuk, fog adni egy csomó x a sokadikonos tagot, amiknek az együtthatóit nehéz kitalálni, és fog adni egyetlen egy x-et nem tartalmazó (vagyis nulladfokú) tagot, ami nagyon egyszerű lesz: éppen a·b·c·d. Harmadfokúaknál a·b·c.


Ezt próbáld is ki mondjuk ezzel: (x+2)(x+3)(x+5). A nulladfokú tag (amiben x nincs) 30 lesz.


Vagyis amikor visszafelé az x³+10x²+31x+30-ból próbáljuk kitalálni a szorzattá alakítást, az a,b,c mindhárman osztói lesznek a 30-nak!


Ezek után csak fel kell sorolni 30 osztóit: 1,2,3,5,6,10,15,30 és negatív előjellel ugyanazok (azokról se feledkezzünk el!), és ki kell próbálni sorban őket, hogy beleakadunk-e olyanba, amit x-ként a kifejezésbe helyettesítve 0 eredményt kapunk.

x=1: f(x) = 72, nem jó

x=-1: f(x) = 8, nem jó

x=2, f(x) = ... nagyon sok, nem jó

x=-2, f(x) = 0 HEURÉKA

Vagyis a -2 gyöke a kifejezésnek, ezért (x+2) kiemelhető belőle: (vigyázat! minusz 2-ből plusz 2 lesz és fordítva. Gondolom érted, hogy miért...)


(x+2)(x²+8x+15)


Most már valószínű egyszerűbb a további próbálgatás helyett a másodfokút megoldani a megoldókepletével, és kész is leszünk.


----

A te példádnál:

6 osztói: +1,-1,+2,-2,+3,-3

Amikor -1-re nézed, akkor 0 lesz a kifejezés értéke, tehát (k+1) kiemelhető belőle.


(2k³+9k²+13k+6) : (k+1)


Polinomok osztását ugyanúgy kell végezni, mint ahogy nagy számok osztását tanultuk általános iskola alsóban:

2k³/k miatt lesz 2k², ezt leírjuk, visszaszorzunk vele, 2k²(k+1)=2k³+2k², ezt levonjuk a kifejezésből, ezt kapjuk:


(7k²+13k+6) : (k+1)


Itt most 7k²/k az 7k, leírjuk, visszaszorozva 7k(k+1) = 7k²+7k. Ezt levonjuk a bal oldalról, ezt kapjuk:


(6k+6) : (k+1)


ami kereken 6, leírjuk a többi után. Tehát a hányados 2k²+7k+6 lett.


Ennek a megoldóképlettel a megoldásai:

k = (-7±√(49-48))/4

vagyis k1=-2, k2=-3/2

amiből lesznek (k+2) valamint (2k+3) tényezők. Remélem, ezt az utóbbit is érted...

2011. szept. 9. 18:10