Valaki tudna segíteni?

Magyarázattal légyszíves! (számsorozatok)


1. 1000-nél nem nagyobb 3-mal osztható pozitív egész számok összege?


2. Lehet-e 1, gyökhárom és 3 egy számtani sorozat három nem feltétlen szomszédos eleme?


2011. szept. 7. 18:31
 1/7 anonim ***** válasza:

1.

Ez egy számtani sorozat.

d = 3 (tehát hárommal növekednek a tagok)

Első tagja a 3. (legkisebb 3-mal osztható poz. egész szám)

Utolsó tagja 999.

Ebből ki tudod számolni, hány tagja van,

majd a számtani sorozat összegképletébe behelyettesítesz. :)

Menni fog így?

2011. szept. 7. 18:37
 2/7 A kérdező kommentje:

Szia! Köszi, hogy segíteni próbálsz, de sajna nem. Mert úgy próbáltam, hogy

3 és 999 ugye a két szám, melynek összege 1002

1002-t akartam megszorozni 1000-rel, mert hogy annyi amiből kell választani, majd ezt osztani 2-vel. (általános képletben gondolkoztam) Lehetetlen eredmény jött ki. Akkor még sok más számolással próbálkoztam, de sehogy se kaptam értelmes eredményt. (Pl. (2*3+999*3)/2 ami meg megint nem jó, nyilván.

2011. szept. 7. 18:42
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

{} <-- alsó index

a{n} = a{1}+(n-1)*d


999 = 3 + (n-1) * 3

996 = (n-1) * 3

332 = n-1

333 = n


Tehát a 333. elem a 999.


Most hogy tudjuk, hogy 333 elemünk van, alkalmazhatjuk az összegképletet:


S{n} = (a{1} + a{n}) * n / 2

S{n} = (3 + 999) * 333 / 2

S{n} = 166833

2011. szept. 7. 18:49
 4/7 A kérdező kommentje:

Azta, értem. Tehát az a{n}-t te utolsó elemnek vetted ott elől. Aha, lassan átolvastam kétszer, aztán leírtam, és megértettem, köszönöm szépen!!! :)


A második kérdésre még azért várok választ bárkitől! :)

2011. szept. 7. 18:59
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Az a{n} az n-edik elem. Azért az utolsót helyettesítettem bele, mert azt akartam megtudni, hogy hány elemünk van.

Mivel ez kell az összegképlethez.

Persze itt "ránézésre" is megy, hogy 999/3=333,

de nem az a lényeg, hogy hamar kész legyen, hanem hogy meg is értsd. :)

2011. szept. 7. 19:01
 6/7 anonim ***** válasza:

2. Nem lehet ilyen.

1+nk=gyök3

gyök3+lk=3


Old meg ezt a többismeretlenes egyenletrendszert úgy hogy k valós szám, l és k pedig egész.

Mivel így nincsen megoldása, ezért készen vagyunk.

2011. szept. 11. 13:45
 7/7 anonim válasza:

valaki nekem is tudna segíteni a háziban? ezt kéne meg oldani egyenlettel:

Pista pénze 150-Ft kevesebb Robi pénzénél.Összesen 600-Ft van.Kinek hány Ft -je van?

előre is köszi.

2012. jan. 28. 16:14