Informatikából kell egy titkosított szöveget csinálni?! HELP
Asszimterkus kulcsú titkosítás
2 kulcs van egy titkos meg egy nyilvános
Titkos kulcs
Minden kulcspár egy titkos (magánkulcs) és egy nyilvános kulcsból áll. A titkos kulcsot csak a kulcspár tulajdonosa ismeri. A titkos kulcsot használjuk a nekünk küldött kódolt üzenetek visszafejtésére és elektronikus leveleink digitális aláírására.
Nyilvános kulcs
A nyilvános kulcs arra szolgál, hogy a rejtjelezett üzeneteket tudjunk váltani partnereinkkel. A nyilvános kulcsot használjuk a kódolt üzenetek készítésekor és a digitálisan aláírt levelek hitelességének ellenőrzésekor. A hatékony levelezés érdekében a nyilvános kulcsot minél szélesebb körben kell ismertté tenni.
A nyilvános kulcsból nem számítható ki a titkos kulcs, és nem alkalmas a rejtjelzett üzenet visszafejtésére sem; az üzenetet csak az tudja elolvasni, akinek birtokában van a titkos kulcs.
Session key (egyszer használatos titkosító kulcs)
Hibrid titkosítási módszer alkalmazásakor az ideiglenes titkosító kulcs, amelyet a nagy adatmennyiséget jelentő üzenettörzs vagy csatolt állomány szimmetrikus algoritmussal történő kódolásakor használunk (gyors), majd a kulcsot aszimmetrikus (erős) algoritmus használatával szintén kódoljuk.
Pótlólagos visszaállító kulcs (ADK - Additional Decryption Key)
Szükség esetén (általában vállalati környezetben) az üzenetet nem csak a címzett nyilvános kulcsával, hanem az ADK-val (pontosabban az ADK kulcspár nyilvános kulcsával) is titkosítjuk. Így az üzenetet nemcsak a címzett, hanem az ADK tulajdonosa is elolvashatja.
Kulcs-felosztás (key splitting)
Az ADK-val történő visszaélések megelőzésére az ADK funkciót ki lehet egészíteni a kulcs-felosztással is. Ebben az ADK titkos része nem egy, hanem több személy birtokában van, és egy ADK-val titkosított üzenet elolvasásához mindannyiuk jelenléte szükséges. Így elkerülhető az a helyzet, hogy a cégnél valakinek egy minden üzenet felnyitására alkalmas mesterkulcsa legyen.
Szimmetrikus kulcsú titkosítás
olyan titkosítási technikát takar, ahol a kódoláshoz és dekódoláshoz szükséges kulcs egyforma. Ezért, ha birtokunkban van a kulcs, titkosítani és megfejteni is egyaránt tudunk vele. Ezzel ellentétben, a nyilvános kulcsú titkosítás, vagy más néven asszimmetrikus titkosítás esetén a kódoláshoz használt nyilvános kulccsal nem lehetséges a szöveg visszafejtése, ahhoz a privát kulcs szükséges.
A PGP aszimmetrikus kulcsó titkosító specifikációja [link]
Itt jól leírják mi a szabály stb.
Még sorolhatnám szinte végtelenségig.
Milyen titkosított szöveget kell csinálni?
PGP-be például? Vagy Caesar-kókba vagy rot13-ba?
Az utóbbi 2 elég primitív gyenge.
Vagy nincs semmi kikötés?
csak egy szöveget kell "irni" nem kell bonyolitani..pl
Jösz holnap moziba?
Igen megyek!
és ezt kéne titkosítani...csak füzetbe kéne irni..ilyen ovodásos dolog..csak most van elég dolgom hogy még ezzel is foglalkozzak...
és dekodolás..kódolás..és a szabály
ezek kellenek
Az egyik legegyszerűbb módszer : [link]
Caesar idejéből való, ilyen óvodás szintű titkosítás ilyet te is ki tudsz találni. Akkori időkbe ért valamit az ellenség elől akik olvasni nemigen tudtak.
igen..most pont azt csináltam meg..mielőtt irtad ezt :D
pont ezt a caesar irást ... :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!