Geramatyi kérdése:

10 tehergépkocsi 300 tonnát napi 8 fuvarral 2 nap alatt szállít el. Hány nap alatt szállít el 30 000 tonnát 20 tehergépkocsi, ha naponta 2-szer fordulnak?

Sziasztok egy kis segítséget kérnék! Matek házi.ELŐRE IS KÖSZÖNÖM!
2011. szept. 2. 15:26
 1/7 anonim ***** válasza:
fordított arányosság: 1 tehergépkocsival 10*8*2=160 fuvar elszállítani 300 tonnát, akkor x nap alatt 30000 tonnát 20 tehergépkocsival napi 2 fuvarral az annyi, mint 30000 tonna 20*x*2=40x fuvarral. Egyenes arányossággal így: 300/160=30000/(40x), amiből x=400.
2011. szept. 2. 15:34
 2/7 A kérdező kommentje:
köszönöm :)
2011. szept. 2. 15:45
 3/7 A kérdező kommentje:
De letudnád írni egy kicsit érthetőbben(amúgy ne nézz hülyének matek tagoztos vagyok,csak nagyon rég csinátam ilyen feladatot)
2011. szept. 2. 15:49
 4/7 A kérdező kommentje:
és rossz a kérdés mert nem 300, hanem 3000 tonna van először ,boccs
2011. szept. 2. 15:52
 5/7 anonim ***** válasza:

"és rossz a kérdés mert nem 300, hanem 3000 tonna van először ,boccs"


akkor a végén ez lesz: 3000/160=30000/(40x), így x=40 nap.

Ennél egyszerűbben nem tudom leírni, egyenes és fordított arányossággal lehet megoldani a feladatot. Én is matektagozatra jártam (hat évfolyamosra), de ilyen gagyi példa nálunk nem volt.

2011. szept. 2. 16:49
 6/7 anonim ***** válasza:
Levezetéshez még annyit: ilyeneknél, mint ez érdemes átszámítani minden 1 egységbe, azaz 1 tehergépkocsi 1 nap alatt, napi 1 fuvarral hány tonnát tud elszállítani? És akkor innen már csak egyenes arányosság kell.
2011. szept. 2. 16:52
 7/7 A kérdező kommentje:
köszönöm újra,így mér értettem
2011. szept. 3. 10:22