Jó geometriások! Kaptam néhány példát, amelyeket keddig meg kell oldanom! Ki tud segíteni benne?


Akinek esetleg van gyakorló és érettségire felkészítő feladatgyűjtemény 3. része (azaz a kék) onnan is nézheti, de azért leírom őket.


977. Bizonyítsuk be, hogy a háromszög két csúcsa és a belőlük kiinduló magasságok talppontjai egy körön vannak.


1054. Egy háromszög egyik oldalára kifelé szerkesszünk az eredeti háromszöggel egybevágó háromszöget. Az oldallal szemközti csúcsból kicsinyítsük le az utóbbi háromszöget úgy, hogy csúcsai az eredeti háromszög oldalegyeneseire essenek. (hogy kell? szerkesztés menete?)



1902. Egy vízgyűjtő medence lefelé keskenyedő csonkagúla alakú. Felső lapja 14 m, az alsó 7 m oldalú négyzet, mélysége 6 m. Mennyi víz fér bele? Mennyi víz van benne, ha csak fele magasságig van töltve?


1138. Az ABC háromszög alfa szögének szögfelezője a szemközti oldalt E pontban metszi. Az E pontból a b oldalra bocsátott merőleges talppntja F. Határozzuk meg EF hosszát, ha mb=30 cm és c:b=7:8.ű



Köszönöm szépen a segítséget!:)


2009. ápr. 18. 13:20
 1/6 anonim ***** válasza:

997.


legyen a két csúcs A és B a hozzájuk tartozó magasságpontok Ma és Mb.


ami biztos, hogy az ABMa háromszög derékszögű Ma-nál (lévén Ma magaságpont). ebből következik, hogy a köré rajzolható körnek AB átmérője.

Ugyan ez igaz visszafelé is(ABMb), ha pedig mindkettő köré rajzolható körének az AB átmérője, akkor ezek egy körre esnek.

2009. ápr. 18. 18:50
 2/6 anonim ***** válasza:

[link]


ABC háromszög

AC-re rajzoljuk rá az egybevágó háromszöget.

ezt középpontos tükrözéssel lehet.

kell az AC felezőpontja, ez az F

felvesszük az BF szakaszon átmenő egyenest.

az F-ből felmérjük B távolságát és átmérjük a túloldalra, ez B' a másik két pont egyszerűen helyet cserél A-nál lesz a C' és fordítva.


Ezután F-ből húzunk a C'B'-vel és a A'B'-vel párhuzamos vonalakat ahol ezel metszik az oldalakat, azok lesznek a "-s pontok, illetve az F lesz a B".


a kicsinyités egyébként pont a felére megy.

2009. ápr. 18. 18:57
 3/6 anonim ***** válasza:

1902.


csonkakúp térfogatára a négyjegyű függvénytáblázatban van képlet.

2009. ápr. 18. 18:59
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget! :)
2009. ápr. 18. 19:03
 5/6 anonim ***** válasza:

1902


bocsi, elnéztem. nek kúp, gúla, de az elv ugyanaz...


ha képzeletben tovább rajzolod a gúlát teljesre, akkor az fog kijönni, hogy a magassága 12m (ez a 14:7 aránypárból jön ki)

a teljes gúla térfogata 14x14x12/3 ebből kell kivonni a képzeleti kis gúla térfogatát, ami 7x7x6/3 ez a medence teljes térfogata.


ha csak felig van töltve, akkor ki kell számolni elsőnek, hogy ott mekkora az oldala. ez is egy aránypár a teljes gúlából 14/12=x/(12-6/2=9) azaz x=10,5 (ez abból is kijö, hogyha 6 méter alatt 7 egységet esik az oldalhosszúság, akkor 3 méter alatt csak 3,5 egységet)


innen a feladat ugyanaz, csak itt a nagy gúlának 10,5x10,5x9/3 a térfogata és ebből kell kivonni a kicsit (7x7x6/3)

2009. ápr. 18. 19:25
 6/6 anonim ***** válasza:

Hátha érdekel valakit a negyedik feladat megoldása:

[link]

2020. jan. 7. 23:45