300 m/s sebességgel haladó lövedékkel átlövünk egy 10 cm vastag faréteget, a réteg elhagyásakor a lövedék sebessége 100 m/s. Milyen vastag farétegre lenne szükség a lövedék megállításához, ha feltételezzük, hogy a fában a lövedék egyenletesen lassul?

2011. aug. 22. 19:31
 1/4 anonim ***** válasza:
22,5 cm
2011. aug. 22. 19:42
 2/4 anonim ***** válasza:

„ ... hogy a fában a lövedék egyenletesen lassul“


Gondolom, ezt úgy értik, hogy a lövedékre ható fékező erő a fába fúródás ideje alatt állandó.


Ha ebből indulunk ki, akkor a következőképpen számolhatunk:


E₀ = 1/2*m*v²

v = 300 m/s


W = F*s = m*a*s


s₁ = 10 cm = 0,1 m

W₁ = m*a*s₁ = m*a*0,1


v₁ = 100 m/s

E₁ = 1/2*m*v₁²


W₁ = E₀ – E₁ = 1/2*m*v² – 1/2*m*v₁² = 1/2*m*(v²–v₁²) = 1/2*m*(300² – 100²) = m*a*0,1

1/2*m*(300² – 100²) = m*a*0,1

1/2*(300² – 100²) = a*0,1


W₂ = m*a*s₂


W₂ = E₀ = 1/2*m*v² = m*a*s₂

1/2*m*300² = m*a*s₂

1/2*300² = a*s₂


Gondolom, ebből már ki tudod számolni.

2011. aug. 23. 13:40
 3/4 bongolo ***** válasza:

Rudolf.th válasza teljesen jó, érdemes megérteni, de én egy rövidebbet írok:


A lövedek egyenletesen lassul, vagyis az 'a' gyorsulás állandó, ami azt jelenti, hogy az F erő állandó (ahogy rudolf.th is írta), hiszen F=m·a


A fa által elnyelt energia arányos a fa vastagságával, hiszen W=F·s

A lövedék energiája négyzetesen arányos a sebességével, hiszen E=1/2·m·v²

A lövedék kezdeti energiája tehát 9-szerese a kijövő lövedék energiájának (300²/100²=9)

Vagyis a 10 cm-es fadarab elnyelte az energia 8/9 részét. 's' hosszú fadarab nyelné el az összeset. Vagyis:

8/9·s = 10 cm

ezért

s = 90/8 cm = 11,25 cm


Az első válaszolónál ennek a duplája jött ki, elronthatott valamit...

2011. aug. 23. 16:43
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a válaszát! Sokat segítettetek!
2011. szept. 19. 12:44