Kémia-számítás- Segítesz?

Egyenlő anyagmennyiségű oxálsavat és hangyasavat tartalmazó oldat bizonyos mennyiségét 0,40 g nátrium-hidroxid közömbösíti. Hány mol oxálsavat és hány mol hangyasavat tartalmaz a vizsgált minta?
2011. aug. 20. 15:40
 1/4 Tom Benko ***** válasza:

H-COOH+NaOH\rightarrow H-COONa+ H_2O

(COOH)_2+2NaOH\rightarrow (COONa)_2+2H_2O

Azaz x mól hangyasavhoz és x mól oxálsavhoz összesen 3x mól NaOH kell. Ennek tömege lesz a 0,40 g. Innen már megy?

2011. aug. 20. 16:06
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséged...hát valami kijött..de nem az a jó megoldás.. :/ Betudnád fejezni légyszíves? *.*
2011. aug. 20. 16:12
 3/4 anonim ***** válasza:

Akkor folytatom ott, ahol az előző válaszoló abbahagyta.


A 0,40 g NaOH az mennyi mól?


M(NaOH) = 22,99 + 16 + 1,01 = 40 g/mol, vagyis a 0,40 g NaOH az hány mól?


0,40/40 = 0,01 mól


3 mól NaOH kell 1 mól hangyasav és 1 mól oxálsav semlegesítéséhez. A 0,01 mól ezek szerint:


0,01/3 = 0,003333 mól hangyasav és 0,003333 oxálsav semlegesítéséhez elég.

2011. aug. 20. 17:13
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen :)
2011. aug. 20. 23:52