Mi a megoldás ezekre a feladatokra?


Sziasztok! Az első feladat így nézne ki:

5*3^-2-7^0*2^-1/2*5^-1+2^-1*3^-2


Ez egy tört lenne


és a másik feladat pedig:


3a^-1*b^0*c^3*x^-2*(x+y)^0*y

Nagyon hálás lennék értük!


2011. aug. 16. 20:42
 1/7 Tom Benko ***** válasza:

=\frac{5\cdot\frac{1}{3^2}-7^0\cdot\frac{1}{2^1}}{2\cdot\frac{1}{5^1}+\frac{1}{2^1}\cdot\frac{1}{3^2}}=\frac{\frac{5}{9}-\frac{1}{2}}{\frac{2}{5}+\frac{1}{18}}=\frac{\frac{1}{18}}{\frac{45}{90}}=\frac{1}{9}

=\frac{3c^3y}{ax^2}

2011. aug. 16. 20:57
 2/7 anonim ***** válasza:
segítenék ..de oylan átláthatatlanul írtad le ...
2011. aug. 16. 21:14
 3/7 A kérdező kommentje:

Az első egy tört. Az osztásjel meg törtvonal. A ^jelek meg a szám utána azt jelentik, hogy melyik hatványon vannak. a * jel szorzást jelent.

A második egy szorzás. Ott is a ^ hatványt jelent. Remélem már jobban át tudod látni.

2011. aug. 16. 22:19
 4/7 anonim ***** válasza:

Tom Benko válasza: Fordítás:

[link]

Tisztelettel jelzem, hogy szerintem "elszámolás" van benne.

2011. aug. 16. 23:04
 5/7 anonim ***** válasza:
kedves kérdező ..amiket írtál nekem is leestek ..én azt nem értem mi a hatvány kitevő...most pl az első 3 kitevője az ami utána van a törtvonalig?
2011. aug. 16. 23:59
 6/7 bongolo ***** válasza:

Tom Benko: A feladat kiírásában valószínű nincs "elszámolás", de persze amit pirossal bekarikáztál a képen a megoldásodban, az rossz. Ez eredeti se ad nagyon ronda eredményt, nem kell elírásra gyanakodni.


Kérdező: Ez egyértelműség miatt célszerű zárójelbe tenni azokat, amik együtt vannak (nagy tört számlálója, nevezője, valamint harványkitevők). Valahogy így:


(5*3^(-2)-7^0*2^(-1))/(2*5^(-1)+2^(-1)*3^(-2))


Két dolgot akar gyakoroltatni a feladat:

- valami a nulladikon az 1

- valaminek a negatív hatványa ugyanaz, mint pozitív hatványának a reciproka


Vagyis 7^0 = 1, b^0 = 1, (x+y)^0 = 1, stb.

2^(-1) = 1/2

3^(-2) = 1/3^2 = 1/9

stb.


Ha ezeket végigcsinálod, 5/41 jön ki.

2011. aug. 17. 10:54
 7/7 Tom Benko ***** válasza:
Valóban, \frac{41}{90}... :( Elnézést kérek.
2011. aug. 17. 23:46