Mi a szép a versekben?
Az első és legfontosabb, hogy ne utálkozva állj hozzá!
Ha elfogadod, hogy más korban/más szellemiséggel/más tapasztalatokkal/más hozzáállással MÁS EMBER (nem véletlenül emeltem ki) írta és megpróbálod megérteni (elemzés), akkor kinyílik egy új világ és elsősorban egy másik ember.
Pontosabban nem is új, hanem ugyanazok a világok (ókor,középkor,reneszánsz...stb), amiket töriből tanultok, csak sokkal emberibb szempontból.
Ráadásul ha a különböző korokat is nyomon követed, akkor Európa szellemiségének és gondolkodásának a kialakulását is megismered (mert ugye suliban csak erről tanunk).
Ha pedig egy vers megértésére adod a fejed, akkor mindenképpen vedd figyelembe:
1, a költő személyiségét stílusát, személyes élettörténetét és hogy melyik időszakában írta azt a versét, amit éppen olvasol
2, a korszakot amelyben élt
3, a korszak stílusirányzatait
4, azokat a költőket, akik hatottak a vers írójára.
Az idézett vers pedig Ady Endrétől van "Őrizem a szemed"
és egyáltalán nem a sírig tartó örök szerelemről szól :) Olvasd végig, vedd hozzá azokat a pontokat, amiket mondtam és meglátod- de amúgy első olvasatra is egyértelművé fog válni, hogy nem az aminek látszik.
21L
Én például ki nem állhatom az irodalmat, de nyolcadikban a tanár egyszer azt mondta, hogy na most akkor tanuljunk meg egy olyan verset, amelyet mi választunk ki. (Be voltak határolva a költők) A tanár pár óra múlva kiosztott egy verset (József Attila: Születésnapomra), és megkérdezték, hogy azt meg lehet-e tanulni. Rajtam kívül mindenki azt tanulta.
Én pedig őt választottam:
Az első két versszakot még mindig fejből tudom. :) Nem tudom mi fogott meg benne. Ráadásul ki nem állhattam az irodalmat, főleg hogy az a tanár szinte semmit sem taníttatott velünk nyelvtanból, mert, hogy ő utálta a nyelvtant, ezért legtöbbször irodalom volt helyette. És a legszebb az volt az egészben, hogy a nyelvtan az egyik kedvenc tantárgyam volt. Még jó, hogy csak nyolcadik második félévét kellett vele kihúzni... ennek ellenére pedig aranyos tanárnő :)
a versek jók, nem kell napokig olvasni, mint egy regényt, mégis sokszor több mondanivalója van 2 sornak, mint 200 oldalnak
20L
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!