Gyök (x+2) négyzeten+gyök (x-5) négyzeten=10 Mi a válasz erre az egyenletre, ha az x eleme a valós számoknak?

ÉRETTSÉGIZEK HOLNAP légyszi segítsetek! :(
2009. ápr. 6. 20:21
1 2 3
 1/22 anonim válasza:
83%

Szia,a kerdesem az az hogy a negyzet csaka gyokre van vagy az egesz zarojelre,mert ha az egesz zarojelre akkor az lesz h a negyzetre elemes eltuntei a gyokot,es marad 2x+7-10 ami egy masadrendu fuggveny es deltaval meg x1,2 vel ki lehet szamitani

Remelem h tudtam segiteni sok sikert holnapra

2009. ápr. 6. 20:28
 2/22 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem x = 5, bár siettem, és már jó pár év érettségiztem. De ha ez sem megy, akkor jó, ha izgulsz a holnapi miatt... vagy ugye csak a helyes eredményt akartad ellenőrizni?
2009. ápr. 6. 20:30
 3/22 anonim válasza:
100%
Az elozo valaszado vagyok azt hogy 2x+7-10 ugy kaptad meg h a 10 et atalvitted a masik oldalra tehat lesz 2x+7-10=0 remelem hogy tovabb tudod h hogy kell kiszamolni
2009. ápr. 6. 20:30
 4/22 anonim ***** válasza:
100%
Viszont könnyen lehet, hogy félrenéztem a feladatot... ja, hülye vagyok, bocs. Tényleg megártott az a pár év kihagyás...
2009. ápr. 6. 20:32
 5/22 A kérdező kommentje:

a gyök az egész zárójelre vonatkozik, úgy mint (a+b)^2


és ez az egész négyzetre emelés a gyök alatt van..

mindkettőnél úgy


gyökalatt(x+2)^2 + gyökalatt(x-5)^2 = 10

2009. ápr. 6. 20:32
 6/22 anonim válasza:
100%

Igem,igy leegyszerusodik mert a a negyzetgyokot egyszerusited a negyzettel,tehat igy nehez leirni,s marad (x+2)+(x-5)=10 s ezt tovabb szamolod lesz x+2+x-5=10

ami 2x-3=10 s akkor a 10 atviszed s lesz 2x-3-10=0 ez egy masadfoku fuggveny

Ja elnezest az elobb elszamoltam azert irtama -3 helyett 7 et,bocs

2009. ápr. 6. 20:37
 7/22 A kérdező kommentje:

ahhaa.. lehet, de ha négyzetre emelsz akkor mindkét oldalat négyzetre kell nem?

és a 10ből 100 lesz nem? o.O

2009. ápr. 6. 20:44
 8/22 anonim ***** válasza:
100%

nem, mert a két cucc kiüti egymást gyakorlatilag csak elvégzed a műveleteket, tehát az lesz h 2x-3=10

x=6,75

2009. ápr. 6. 21:09
 9/22 A kérdező kommentje:
ahha ok ksözi értem már :d
2009. ápr. 6. 21:30
 10/22 anonim ***** válasza:
100%

Ez a feladat?

[(x+2)^2]^(1/2) + [(x-5)^2^]^(1/2) = 10


Mert ha igen, akkor egy nagyon fontos tényező hiányzik: Mi az egyenlet értelmezési tartománya. Biztos meg van adva. Ha x€R, akkor ki kell kötni, hogy a gyök alatti rész >= 0. Ez teljesül, mivel négyzeten van, tehát az összes megoldás része az értelmezési tartománynak.


Azonban!!! A négyzetgyököt nem úgy bontjuk fel, ahol előttem írták.


Ugyanis az (x^2)^(1/2) az nem x, hanem |x| [±x]!!!


Azaz az egyenletek felbontva:

x€R és x bármely R-beli számot felveheti.

|x+2| + |x-5| = 10

Azaz:

±(x+2) + [±(x-5)] = 10

vagyis a zárójeleket felbontva az alábbi NÉGY egyenletet kapjuk. (Ezen NEM másodfokúak!

1.) x+2 + x-5 = 10

2.) x+2 - x+5 = 10

3.) -x-2 + x-5 = 10

4.) -x-2 - x+5 = 10


A 2. és a 4. egyenletünk ellentmondásra fut, ugyanis aszerint 7 = 10, amely nem igaz, illetve -7=10, amely szintén nem igaz. Tehát két egyenletünk maradt, ezeket megoldjuk:

1.

x+2 + x-5 = 10 // rendezem az egyenletet

2x - 3 = 10 // +3 mindkét oldalhoz

2x = 13 // mindkét oldal /2

x1= 13/2 = 6,5 ///


2.

-x-2-x+5 = 10 //rendezem az egyenletet

-2x+3 = 10 // -3 mindkét oldalra

-2x = 7 /mindkét oldal /-2-vel

x2= -7/2 = -3,5 ///


Tehát két megoldásunk van, ezeket ellenőrizni kell:


x1 = 13/2 esetén:

[(13/2 + 2)^2]^(1/2) + [(13/2-5)^2]^(1/2) =? 10

[(17/2)^2]^(1/2) + [(3/2)^2]^(1/2) =? 10

(289/4)^(1/2) + (9/4)^(1/2) =? 10

±17/2 ± 3/2 =? 10


Mivel a megoldások között szerepel a tíz (20/2), így a számított x1 megfelelő az egyenletre nézve, az egyenlet egyik gyöke 13/2 ////


Ugyanez a x=-7/2 esetén:

[(-7/2 + 2)^2]^(1/2) + [(-7/2-5)^2]^(1/2) =? 10

[(-3/2)]^2^(1/2) + [(-17/2)^2]^(1/2) =? 10

(9/4)^(1/2) + (289/4)^(1/2) =? 10

±3/2 ± 17/2 =? 10


Mivel a megoldások között szerepel a tíz (20/2), így a számított x2 megfelelő az egyenletre nézve, az egyenlet másik gyöke -7/2 ////


FONTOS! Ha az ÉT x€Z vagy x€R+, vagy egyéb, de NEM R vagy Q, akkor az egyenletnek NEM BIZTOS, hogy mindkét megoldása jó.


Ha az ÉT csak pozitív számokat tartalmaz, akkor az x2 nem jó, ha csak egész számokat, akkor NINCS MEGOLDÁS, stb stb. Erre nagyon figyelj!

2009. ápr. 6. 21:31
1 2 3