Nyílt pályán egyenletesen haladó vasúti kocsinak a sínekkel párhuzamos oldalait, az oldalfalra merőleges irányból érkező lövedék üti át?


A kimeneti nyílás a bemeneti nyíláshoz képest 5 cm-rel van eltolódva. Mennyi a lövedék sebessége, ha a kocsi sebessége 54km/h, a kocsi oldalfalainak egymástól mért távolsága 2,5m?

Le tudnátok nekem vezetni? :S


2011. júl. 11. 12:11
 1/5 anonim ***** válasza:

vv(a vonat sebessege)=54km/h=15m/s

sv(a vonat altal megtett ut)=0,05m (mivel 5 cm-rel arrebb csapodott be a lovedek)

sl(a lovedek altal megtett ut)=2,5m(a kocsi szelessege)

vl=?


tl=tv

v=s/t ezert sl/vl=sv/vv

rendezve: vv*sl/sv=vl=750m/s=2700km/h

2011. júl. 11. 13:03
 2/5 anonim ***** válasza:

Először is eltekintünk a golyó sebesség és irányváltozásától, mikor ütközik a vonat falával.


A golyónk kívülről nézve egyenes pályán halad, viszont ha a mozgó vonatot vesszük viszonyítási alapnak, akkor tulajdonképpen ferdén halad át a vonat testén, mivel közben a vonat haladt előre. Ez ferde útvonal pontosan egy derékszögű háromszög átfogója, melynek a 2 befogója 2,5m illetve 5 cm. Az 5 cm a 2,5 m-hez viszonyítva elég kicsi, szóval az átfogó kiszámításakor használj sok tizedesjegyet.

A vonat 54km/h-val halad, ami 15m/s-nak felel meg. Keressük azt az időtartamot, ami alatt 5 centit mozog előre a vonat.

A most megkapott idő alatt kell golyóknak is átérni a vonaton, különben nem 5 cm-rel arrébb lenne a kimenet.

Az imént kiszámolt út (háromszög átfogója), és az idő hányadosából kiszámolható a golyó sebessége.

Remélem nem mondtam semmi hülyeséget, kicsit még másnapos vagyok.

2011. júl. 11. 13:08
 3/5 anonim ***** válasza:
Na megnyugodtam, most látom az előzőt, nekem is ezek az értékek jöttek ki :D
2011. júl. 11. 13:09
 4/5 A kérdező kommentje:
Óh köszi, már látom hol rontottam el. :)
2011. júl. 11. 19:18
 5/5 anonim ***** válasza:

„Az imént kiszámolt út (háromszög átfogója), és az idő hányadosából kiszámolható a golyó sebessége.“


Ha így számoljuk a lövedék sebességét, akkor a lövedéknek a vonathoz viszonyított sebességét kapjuk meg.


Ha csak a kocsi szélességével számolunk, akkor kapjuk meg a lövedéknek a vonat mellett álló megfigyelőhöz viszonyított sebességét.

2011. júl. 11. 19:41