A lentihez hasonló határozatlan integrálokat hogyan kellene megoldani?


y'+3y=cos(x)

y"-2y"=e^x

9y"+24y'+16y=0


Fontos lenne, mert eddig minden vizsgában volt, de nem nagyon tanultunk róla és még a könyvben sem írnak róla semmit.


Köszi a válaszokat!


2011. jún. 19. 17:55
 1/3 bongolo ***** válasza:
100%

Huha, ez nem sima határozatlan integrál, hanem differenciálegyenlet. Biztos, hogy van a könyvetekben róla sok minden, ezeket nem lehet "csak úgy" kiintegrálni.


Ha mégsem lenne könyved hozzá, keress rá pl. Google-ben arra, hogy "lineáris differenciálegyenlet", és próbálj azok között találni jó tanulnivalót. Én pl. ezt találtam, de nem biztos, hogy ez a legjobb, nézz meg többet is:

[link]


Aztán javaslom még a megoldásod ellenőrzésére a Wolfram Alpha-t:

[link]

Ebbe beírhatod a differenciálegyeneletet, kiírja a megoldást. Sajnos levezetést nem mond, de ellenőrzésre nagyon jó.


Egyébként a fentiek közül az utolsó a legegyszerűbb, az homogén lineáris differenciálegyenlet. (A többiben nem csak y deriváltjai vannak, hanem valamilyen f(x) is, attól inhomogén). Egyébként a másodiknál a bal oldal valószínű inkább y''-2y' szóval a második y csak egyszer van deriválva...


A harmadik megoldása:


A lineáris differenciálegyenletek megoldása e^(zx) alakú szokott lenni, ahol z valamilyen komplex szám, jó esetben valós. Ennek a függvénynek az a jó tulajdonsága, hogy deriváltja önmagának z szerese, második deriváltja önmagának z² szerese, stb.


Vagyis ha y=e^(zx), akkor az egyenlet így alakul:


9z²y + 24zy + 16y = 0


Ez akkor lesz nulla, ha 9z² + 24z + 16 = 0


Vagyis a differenciálegyenletet át lehetett alakítani egy egyszerű másodfokú egyenletté, azt kell megoldani. A megoldóképletből is kijön a megoldás, meg ránézésre is látszik, hogy most ez a szorzatalak:

(3z+4)² = 0

vagyis egy kettős megoldás van, z=-4/3 (szerencsére valós).


Na most: másodfokon elvileg két megoldásnak kellene lennie, és akkor ezen megoldások bármely lineáris kombinációja is szintén megoldása a differenciálegyenletnek. Vagyis ha most két gyök lenne (z1 és z2), akkor e^(z1x) és e^(z2x) alkotná az alaprendszert, és y=c1·e^(z1x) + c2·e^(z2x) lenne az általános megoldás. Ha viszont többszörös gyök van, akkor az egy szem e^(zx) függvény nem alkot alaprendszert. Ilyenkor x·e^(zx) is megoldása a differenciálegyenletnek (ha z háromszoros gyök lenne, akkor x²·e^(zx) is megoldás lenne, stb.)


Szóval most a kétszeres gyök miatt az alaprendszer:

{ e^(-4x/3); x·e^(-4x/3) }

És az általános megoldás:


y = c1·e^(-4x/3) + c2·x·e^(-4x/3)


Ha a gyökök között komplex is lenne, akkor kicsit máshogy alakul a megoldás. (Mi akkor is valós megoldást keresünk, amihez e^ax·cos bx meg e^ax·sin bx lesznek az alapfüggvények.) Olvass utána.


Az inhomogén egyenleteket úgy kell megoldani, hogy megoldod először a homogént (tehát f(x)-et nullával helyettesítve), majd keresel az inhomogénhez egy tetszőleges megoldást, és annak meg a homogénből származó általános megoldásnak az összege lesz az igazi megoldás. A "tetszőleges megoldás" keresése során vannak trükkök, hogy milyen alakban érdemes keresni, olvass utána pl. a fent linkelt pdf file-ban, illetve olyanra keresve Google-ban, hogy állandó együtthatós inhomogén lineáris differenciálegyenlet.

2011. jún. 19. 21:19
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Én is csak egy jegyzetet tudok ajánlani:

[link]

2011. jún. 19. 23:07
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat, legalább már van merre elindulnom:)


Szerdán szorítsatok!!

2011. jún. 19. 23:33