Hogyan kell megoldani, levezetni a következő feladatot?


Kémia feladat.


Hány gramm ammónium-nitrát kristályosodik ki, ha 300 gramm 50°C-on telített ammónium-nitrát oldatot 20°C-ra lehűtünk?

(Ismert, hogy 100 gramm víz 50°C-on 344 gramm ammónium-nitrátot old.

100 gramm víz 20°C-on 192 gramm ammónium-nitrátot old.)


A levezetést, és elmagyarázást előre is köszönöm.:)


2009. márc. 22. 15:51
 1/3 anonim ***** válasza:
0%

Szia!


100gr 50°on 344 gr akkor

300gr 50°on 1032 gr (mert 300/100x344=1032)


100 gr 20°on 192 gr akkor

300 gr 20°on 576 gr (mert 300/100x192=576)


Akkor összesen 456 gr ammonium nitrát kristályosodik ki (mert 1032-576=456)

2009. márc. 22. 16:12
 2/3 anonim ***** válasza:

a pokolba vezető út is jóindulattal van kikövezve...

nem 300g vízzel készült oldatról van szó, hanem 300g oldatról...


szóval

50fokon 100g víz képes oldani 344g anyagot.

azaz az 50fokos telített oldat 100/(100+344) része víz.

jelen esetben ez 300*100/(100+344)=67,567g

20fokon 100g víz képes oldani 192g anyagot.

nekünk van 67,567g vizünk, ez képes oldani 67,567/100*192=129,729g anyagot


tehát kezdetben van 300g oldatunk, a hűtés után van 67,567g vizünk (ez nem változik) 129,729g oldott anyagunk és a maradék, ami kiválik azaz 300-67,567-129,729=102,704g

2009. márc. 22. 20:25
 3/3 A kérdező kommentje:
Éreztem, hogy az 1. válasz rossz. A 2. válaszoló írta a helyes megoldást, köszönöm.
2009. márc. 22. 21:59