Pisz kérdése:

A kovetkezo egyenletre segitenetek-e megoldast talalni? Sin x=cos (3x-pi/4) Koszonom.

2011. jún. 13. 12:26
 1/5 anonim ***** válasza:

Hát én annyit tudok hogy először:

cos[pi/2 -( 3x-pi/4)] = cos(3x-pi/4)

~

pi/2-(3x-pi/4) = 3x-pi/4 + 2k pi

pi/2-3x+pi/4 = 3x-pi/4 + 2k pi

egyenletrendezés meg sajnos nem nagyon megy:D

2011. jún. 13. 17:49
 2/5 anonim ***** válasza:
Az előttem szólónak jó a megoldása, és már cska annyi kell, hogy az X-ek egy oldalon legyenek, a pi és a 2kpi pedig a másik oldalon.
2011. jún. 13. 22:49
 3/5 anonim ***** válasza:
Utána elosztod az x-ek előtti számmal az egyeletet, és kapsz az x-re egy megoldást. Mivel coszinuszban vagy, ezért két megoldás lesz. Az y tengelyen olvassuk le a cos-t, ezért az első és második síknegyedben lesz két megoldásod, tehát a megkapott x értéket ki kell vonnod 180 fokból, azaz piből és megkapod a két eredményt. Remélem jó a gondolatmenet, és hogy érthető.
2011. jún. 13. 22:52
 4/5 anonim ***** válasza:

Az eredményeket itt is ellenőrizheted.

[link]

2011. jún. 13. 23:13
 5/5 bongolo ***** válasza:

17:49 megoldása nem jó, amit felírt, az nem is igaz (szinusszal igaz, nem koszinusszal).


22:52 írta, hogy két megoldás kell legyen, de (ha jól értem amit ír,) nem jól írta, hogy hogyan jön ki a másik megoldás.


23:13 mindkét megoldása jó. Ezt kiegészítem azzal, hogy leírom, hogyan jött mindez ki:


sin x-et kétféleképpen lehet koszinusszá alakítani:


a) sin(x) = cos(x - pi/2)

b) sin(x) = cos(pi/2 - x)


a)

cos(x-pi/2) = cos(3x-pi/4)

x-pi/2 + 2k·pi = 3x-pi/4

-pi/4 + 2k·pi = 2x

x = -pi/8 + k·pi


b)

cos(pi/2-x) = cos(3x-pi/4)

pi/2-x + 2k·pi = 3x-pi/4

3pi/4 + 2k·pi = 4x

x = 3pi/16 + k·pi/2

2011. jún. 14. 00:51