(3x-4)^2-(6x-7)^2=0

itt nem azonosság kellene?? mert azzal végigtoltam de akkor nem jön ki nekem megoldás


2011. jún. 9. 21:07
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:

21:36 (kérdező)


I

2x=PI/3 + k*2PI

x= PI/6 + k*PI


II.

2x=2PI/3 + k*2PI

x= PI/3 + k*PI

2011. jún. 9. 21:45
 12/16 Darcy01 ***** válasza:

Függvénytáblázatból néztem ki, hogy a sinus gyök3/2 az 60°.


Tehát 2x=60°, x=30°.


Legalábbis szerintem.


Az elsőt lehet, hogy elrontottam, mert én egyből a másodfokúra gondoltam.

2011. jún. 9. 21:46
 13/16 bongolo ***** válasza:

Az eredeti feladatról:


Csak egy másik megoldást szeretnék mutatni, amit ebben az esetben érdemes használni.


Ha valahol egy matekpéldában két négyzet különbségét látja az ember, akkor szinte mindig arra kell gondolnia, hogy:


a²-b² = (a+b)(a-b)


Vagyis szorzattá lehet alakítani. Ebben az esetben:


(3x-4)² - (6x-7)² = 0

((3x-4) + (6x-7))·((3x-4) - (6x-7)) = 0

vagyis

(9x-11)(-3x+3) = 0


Ha egy szorzat értéke nulla, az csak úgy lehet, ha vagy az első tényezője nulla, vagy a második. Tehát a megoldás:


9x-11 = 0

vagy

-3x+3 = 0


Az elsőből x=11/9 jön ki, a másodikból pedig x=1.

Ez mindkettő megoldása az egyenletnek.

2011. jún. 9. 22:11
 14/16 anonim ***** válasza:

Egy másik módszer

(3x - 4)² - (6x - 7)² = 0


Az

a² - b² = (a - b)(a + b)

mintájára szorzattá alakítva

(3x - 4 - 6x + 7)( 3x - 4 + 6x - 7) = 0

(-3x + 3)(9x - 11) = 0

Az első tényezőből

x1 = 1

a másodikból

x2 = 11/9

2011. jún. 9. 22:13
 15/16 anonim ***** válasza:
Két perccel lemaradtam. :-) Nem láttam bongolo válaszát, mert írtam a magamét. Örülök, hogy egyezik a megoldásunk.
2011. jún. 9. 22:19
 16/16 bongolo ***** válasza:

A másik kérdés: sin(2x)=√3 / 2

Megint csak egy kicsit más megoldást mutatok:


Lehet számológépet vagy függvénytáblát használni a kiinduláshoz, de ez egy nevezetes érték, érdemes akár meg is jegyezni. Segítségül itt egy rajz:


[link]


A szabályos háromszög oldalai egyformák, nevezzük ezt a hosszat 2-nek. Ennek a háromszögnek a szögei 60 fokosak. A magasságvonal felezi a szöget és az alapot is, a kis háromszög (kék a rajzon) derékszögű, a szögei 30, 60 és persze 90 fokosak, oldalai pedig 1, 2 és √3 hosszúak. √3 a Pitagorasz tételből jön ki.


Ezt a rajzot érdemes az embernek a fejébe vésnie, nagyon sok matekpélda gyorsabban megoldható, ha az ember ezt megjegyzi.


Látszik az ábrából, hogy

sin 60° = √3 / 2


Ebből az ábrából az már nem látszik, de a szinuszról tudni kell, hogy sin(180°-x) is ugyanannyi, mint sin x, vagyis sin 120° is √3/2. És azt is kell tudni, hogy a szinusz függvény periodikus 360°-kal, tehát sin(x+k·360°) is annyi, mint sin x (ahol k tetszőleges egész szám).


Innentől kezdve ugyanaz, mint 21:45 megoldása, csak míg ő radiánokkal (~ pi-vel) számolt, én fokokkal.


Ha sin(2x) = √3 / 2

akkor 2x vagy 60°+k·360°-kal egyenlő, vagy 120°+k·360°-kal.


I.

2x = 60°+k·360°

x = 30°+k·180°

II.

2x = 120°+k·360°

x = 60°+k·180°


Ez a megoldás persze ugyanaz, mint 21:45-é.

2011. jún. 9. 22:36
1 2