Egy 200 kg tömegű tárgyat szeretnénk felemelni hidraulikus emelővel. Mekkora erőt kell kifejtenünk a kisebbik hengernél ha a keresztmetszetek területe: A1=5 cm2 A2=200 cm2? Sürgős lécci segítsen valaki.

2011. jún. 2. 16:39
 1/3 A kérdező kommentje:
számítási módot is légyszi
2011. jún. 2. 16:40
 2/3 bongolo ***** válasza:

F = A1/A2 · G

A1 a kis keresztmetszet, A2 a nagy, G a tárgy súlyereje (G=m·g), F erővel tudjuk lassan felemelni.


F = 5/200 · 200 kg·10 m/s² = 50 N


Nem tudom, az is kell-e, hogy hogyan jön ez ki. Ahhoz nézd meg aezt az ábrát:

[link]

A nagyobbik hengerre van téve a nagy tárgy, G a súlya.

A kisebbiket nyomjuk lefelé F erővel. A bal oldalon a nyomás G/A2, a jobb oldalon F/A1 (a hengerek súlyát elhanyagoltam).

Ez a két nyomás azonos, amikor nyugalomban van a tárgy (vagy állandó sebességgel mozog)

G/A2=F/A1

F= A1/A2 · G

2011. jún. 2. 17:25
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen nagyon jól levezetted :) örök hálám
2011. jún. 2. 17:31