Szövfüggvények, van pár dolog amit nem értek, tudnál segiteni?


ez volt a feladat,hogy : -05 sin ( 0.5 x )

ennek miért 4 pí a periódusa ? Honnan tudom megállapitani ?

honnan tudom,hogy páros vagy páratlan a függvény ?

köszönöm szépen előre is ! :)


2011. máj. 30. 20:20
 1/2 anonim ***** válasza:

Valahogy így tudnám elmagyarázni:

[link]

Ha szükséges kérdezz tovább.

2011. máj. 30. 21:25
 2/2 bongolo ***** válasza:

Ha jól látom, -0,5·sin(0,5 x)


Ezeknél érdemes azt csinálni, hogy ami a szögfüggvény belsejében van, azt elnevezed mondjuk α-nak.

-1/2·sin α


Ennek a periódusa 2π, például ha meg akarjuk oldani ezt az egyenletet:

sin(α) = 0,5

abból

α1 = π/6 + 2kπ

α2 = 5π/6 + 2kπ


Na most ha kifejezzük ebből x-et az alapján, hogy 0,5x=α

x = 2α


x1 = 2·α1 = 2·(π/6 + 2kπ) = π/3 + 4kπ

x2 = 2·α2 = 2·(5π/6 + 2kπ) = 5π/3 + 4kπ


máris látszik, hogy 4π a periódus.


--

Rövidebben:

0,5x=α, periódusa 2π

mindkét oldalt szorozzuk 2-vel:

x=2α, periódusa 2·2π


Páros és páratlan függvény:

Az elnevezés az x² szemben x³-ből jön. Az x² képe tengelyesen szimmetrikus az y tengelyre, az x³ viszont középpontosan szimmetrikus az origóra.


Fel kell rajzolni az adott függvény képét, és meg kell nézni, hogy szimmetrikus-e valamelyik módon. A szinusz átmegy az origón és sin(-x) = -sin(x), vagyis középpontosan szimmetrikus, tehát páratlan. A koszinusz viszont cos(-x) = cos(x), tehát tengelyesen szimmetrikus, páros.


Egy másik függvény: sin(2x+π/4)

Fel kell rajzolni a képét, látszik rajta, hogy tengelyesen szimmetrikus, tehát páros (hiába páratlan a szinusz). Valójában ez egyébként a cos(2x) függvény...


Egy ravaszabb függvény: f(x)=sin(x)/x

Ez x=0-nál nincs értelmezve!

Nézzük meg f(-x)-et:

f(-x) = sin(-x)/(-x)

= -sin(x)/-x

= sin(x)/x

= f(x)

vagyis f(-x)=f(x)

tehát tengelyesen szimmetrikus, vagyis páros.

2011. máj. 30. 21:42