Azt a lépést, amikor n+1-el helyettesítünk be... Mert nagyon nem értem... itt egy példafeladat is:

9osztólya 2az n-ediken+15-1

Az megy, amikor n=1,2,3 stb-vel helyettesítünk be, csak az n+1-es nem megy.


2011. máj. 25. 19:40
 1/4 kanóc ***** válasza:
Mi a példafeladat?
2011. máj. 25. 20:23
 2/4 A kérdező kommentje:
Leírtam 9(osztólya)2^n+15-1
2011. máj. 25. 20:31
 3/4 kanóc ***** válasza:
Azért kérdeztem vissza, mert a példád már n=1-re sem igaz.
2011. máj. 25. 20:42
 4/4 bongolo ***** válasza:

Ez a függvény tényleg nem az igazi, de nézzünk egy másikat:


Bizonyítandó:

15 osztója 2^(4n)-1

(ja, és osztója, nem pedig ly)


Először belátjuk a legkisebb n-re, mondjuk 1-re.

2^4-1 = 15, tényleg igaz.

Megnézhetjük néhány továbbira is, de az nem fontos.


Utána feltételezzük, hogy n-re igaz, és ezt leírjuk egy egyenlettel:

2^(4n)-1 = 15k


Majd n helyére n+1-et írunk az eredeti kifejezésben, és megpróbáljuk a kifejezést úgy alakítani, hogy vissza tudjuk vezetni az n-es képletre:


2^(4(n+1))-1

2^(4n+4)-1

2^(4n)·2^4-1

2^4 = 16

(15+1)·2^(4n)-1

15·2^(4n) + 2^(4n) - 1

Most tudtuk visszavezetni az n-es képletre.

2^(4n)-1 helyére beírjuk a 15k-t az n-es egyenletből:

15·2^(4n) + 15k

tényleg osztható 15-tel, bizonyítás kész.

2011. máj. 25. 23:54