Fizika megy? (Kérdésed túl rövid, a magyarázatod hosszú. )


Rengeteg házit kaptunk, elvileg jó vagyok fizikából, egy csomót meg tudtam oldani, de ezek kifogtak rajtam. :S

Kicsit soknak fog tűnni, hogy ennyi feladatot leírok, de ezek tényleg nem mennek :( 3x ennyit kaptunk :((


Előre is köszönöm, ha néhányban tudsz segíteni! :)


1. fel.

Egy 5000 N/m állandójú rugót 400 N nagyságú erővel nyomtak össze.

Mennyivel lett rövidebb a rugó?

Mennyi munkát végeztek a rugón?

Mekkora az így összenyomott rugó rugalmas energiája?

Mennyi munkát képes végezni a rugó, ha lehetőséget adunk teljes kitágulására?


2. fel.

Mekkora húzóerőt kell kibírni annak a kötélnek, amellyel egy testet 10 m magasról 10 kJ munkával lehet leengedni a földre, ha a kötél tömegétől eltekintünk?

Mekkora erőt bírjon ki a kötél, ha annak egyméteres darabja 0,5 kg tömegű?


3. fel.

Egy kavicsot v0=10 m/s kezdősebességgel dobtak fel függőleges irányban.

Milyen magasan lesz a kavics abban a pillanatban, amikor mozgási energiája egyenlő a helyzeti energiával?


4. fel.

Egy 25 kg tömegű test 20 m magasról szabadon esett. Számítsuk ki a test mozgási energiáját és sebességét arra a pillanatra vonatkozóan, amikor a test 10 m magasan van.


5. fel.

Egy sima, vízszintes felületű asztalra 2 kg tömegű, könnyen mozgó kiskocsit helyeztek. A kocsit-mozgásának irányában-kikötötték 2 csavarrugóval. Mindkét rugó rugóállandója 50 N/m. Az egyensúlyi helyzetéből kitérített kocsi 10 cm-es tágasságú rezgést végez.

Mennyi a kocsi legnagyobb mozgási energiája és legnagyobb sebessége?


Előre is köszönöm, ha valaki segít! :)


2011. máj. 23. 21:00
 1/6 bongolo ***** válasza:

1)

F = D·Δl

Δl = F/D = 400 N / 5000 N/m = 0,08 m = 8 cm

W = 1/2 D·Δl² = 2500 N/m · 0,0064 m² = 16 J

Ugyanennyi az energiája

Ugyanennyi munkát tud végezni

2011. máj. 23. 22:10
 2/6 bongolo ***** válasza:

2)

Ha csak úgy elengednénk, akkor szabadon esik, nincs húzóerő, nincs munka. Ha 10 kJ munkát végzünk, akkor F·s=10kJ, F=10 kJ / 10 m = 1 kN


10 m kötél tömege 5kg, ennek a súlyát is el kell bírnia, ami még 50 N, összesen 1050 N

2011. máj. 23. 22:28
 3/6 bongolo ***** válasza:

3)

Számoljuk ki, milyen magasra jutna összesen:

E = 1/2 m·v² = m·g·h

h = v²/(2g) = 5 méter


Ennek a felénél lesz azonos a mozgási és a helyzeti energia, szóval 2,5 méternél.

2011. máj. 23. 22:34
 4/6 bongolo ***** válasza:

4)

Ha 10 métert már esett, akkor a mozgási energiája pont annyi, mint a felső 10 méternyi helyzeti energia:

E = m·g·h = 25kg·g·10m = 2500 J

2011. máj. 23. 22:38
 5/6 bongolo ***** válasza:

A kezdeti rugalmas energia a két rúgó rugalmas energiájának az összee:

E = 2·1/2·D·Δl² = 50 N/m · 0,01 m² = 0,5 J

A legnagyobb mozgási energia ugyanennyi, hisz az akkor lesz, amikor a kocsi középre kerül, amikor mindkét rúgó nyugalomban van.

Legnagyobb sebesség az energiából számítható:

E = 1/2 m v²

v = √(2E/m)

v = √(1 J / 2 kg) = √2/2 m/s

2011. máj. 23. 22:46
 6/6 A kérdező kommentje:

Jajj, nagyon szépen köszönöm!

Sokat segítettél! :D

2011. máj. 25. 20:48