Mi ezeknek a megoldása? (fizika)


1) A 600 m/s sebességgel haladó puskagolyó 10 cm mélyen hatol a falba. Számítsuk ki a sebességét a megállási pont előtt 5 cm-rel, feltéve, hogy a fal állandó erővel fékezi!


2) Sík talajon a test és a talaj között a súrlódási együttható 0,15.

a) Mekkora út megtétele után áll meg a vízszintes irányú 3 m/s sebességgel ellökött test?

b) Mekkora lesz a test sebessége 1,82 m út megtétele után?


Megoldókulcsok:

1) 424,3 m/s

2)

a)2m

b)1,881 m/s

Tehát engem az érdekelne, hogy hogyan jönnek ki ezek az eredmények, ha egyáltalán jók. kösz előre.


2011. máj. 23. 18:16
 1/10 anonim válasza:

Az első kérdéshez tudnunk kéne, hogy milyen messziről lőtték ki a puskagolyót, tudnunk kéne a legnagyobb elért sebességét, a gyorsulását, a levegő súrlódási eggyütthatóját. Nem tudom, hogy a válasz írójának hogyan jött ki az a 424,3 m/s.

A második kérdéshez tudnunk kéne a test tömegét.

2011. máj. 23. 18:32
 2/10 Fuuton ***** válasza:

Az elsőt kiszámoltam.

Megcsinálom még a másodikat is.


Az első:


v=600m/s

s=0,1m

s2=0,05m

v2=?


1/2*m*v^2=µ*m*g*s

1/2*600^2=10*10*µ

360000/2=100µ

µ=1800



1/2*m*v^2=µ*m*g*s2+1/2*m*v2

180000=1800*10*5+1/2*v2^2

180000=90000+1/2*v2^2

90000=1/2*v2^2

45000=v2^2

v2=212m/s


Válasz: A golyó sebessége 212m/s a megállási pont előtt 5 cm-rel.

2011. máj. 23. 20:58
 3/10 Fuuton ***** válasza:

Elnézést, rosszul írtam, a behelyettesítésnél véletlenül cm-ben írtam, és nem méterben, most ezt leírom kijavítva.


v=600m/s

s=0,1m

s2=0,05m

v2=?


1/2*m*v^2=µ*m*g*s

1/2*600^2=10*0,1*µ

360000/2=1µ

µ=180000



1/2*m*v^2=µ*m*g*s2+1/2*m*v2

180000=1800*10*0,05+1/2*v2^2

180000=900+1/2*v2^2

179100=1/2*v2^2

89550=v2^2

v2=299m/s


Válasz: A golyó sebessége 299m/s a megállási pont előtt 5 cm-rel.

2011. máj. 23. 21:10
 4/10 Fuuton ***** válasza:

Elnézést, ismét elnézem valamit.

DE EZ MÁR TÉNYLEG A HELYES VÁLTOZAT!

És remélem sokat segítettem.

A második feladat megjegyzem, hogy fejben számolható, de inkább levezettem neked.


v=600m/s

s=0,1m

s2=0,05m

v2=?


1/2*m*v^2=µ*m*g*s

1/2*600^2=10*0,1*µ

360000/2=1µ

µ=180000



1/2*m*v^2=µ*m*g*s2+1/2*m*v2

180000=180000*10*0,05+1/2*v2^2

180000=90000+1/2*v2^2

90000=1/2*v2^2

180000=v2^2

v2=424,2m/s


Válasz: A golyó sebessége 424,2m/s a megállási pont előtt 5 cm-rel.



A második feladat viszont jó.



µ=0,15

v=3m/s

s2=1,82m

v2=?

s=?



1/2*m*v^2=µ*m*g*s

1/2*3^2=0,15*10*s

4,5=1,5s

s=3m


Válasz1: 3m út megtétele után áll meg a 3m/s kezdősebességgel ellökött test.


1/2*m*v^2=µ*m*g*s2+1/2*m*v2^2

1/2*3^2=0,15*10*1,82+1/2v2^2

4,5=2,73+1/2*v2^2

v2^2=3,54

v2=1,881m/s


Válasz2: 1,881m/s lesz a test sebessége 1,82 m út megtétele után.

2011. máj. 23. 21:29
 5/10 bongolo ***** válasza:

Valamiért nem jó az előző válaszoló megoldása, de nem követtem végig, nem tudom, mit tévesztett. A megoldókulcs jó.


A golyó a fal előtt állandó sebességgel megy, a fába érve egyenletesen lassuló mozgást végez (mert állandó az erő). A sebesség-idő diagram olyasmi, mint ezen az ábrán (a számokat ne nézd, nem erre a feladatra vonatkoznak)


[link]


A diagram vége egy derékszögű háromszögre hasonlít, ha behúzol egy függőleges vonalat oda, ahol elkezd csökkenni a sebesség. A háromszög területe ("görbe alatti terület") egyenlő lesz a megtett úttal (ami most 10 centiméter). Azt hiszem, ezt a görbe alatti terület dolgot tanultátok (sebesség-idő diagramról van szó!)


A kérdés az, hogy melyik ponton lesz a terület feleakkora. Ha a terület feleakkora, akkor az oldalak hossza gyök ketted akkora. (Hisz az alap és a magasság is gyök ketted része lesz az eredeti háromszög adatainak, akkor a terület 1/√2 · 1/√2 = 1/2 lesz.)


A függőleges oldal a sebesség, tehát amikor 5 centinél, vagyis a felénél tart a golyó, akkor a sebessége 600/√2 = 424,26 m/s lesz.

2011. máj. 23. 21:52
 6/10 bongolo ***** válasza:
Bocs, Fuuton, amikor elkezdtem írni a válaszomat, akkor még rossz volt a levezetésed, közben kijavítottad...
2011. máj. 23. 21:54
 7/10 Fuuton ***** válasza:
Én inkább energia megmaradással szeretem megközelíteni az ilyesmit, de sajnos van amikor csak a grafikon jöhet szóba.
2011. máj. 23. 22:01
 8/10 anonim ***** válasza:

Na akkor, ahogy én számoltam:


v = 600 m/s

s = 10 cm = 0,1 m

sx = 10 – 5 = 5 cm = 0,05 m

tx – ennyi idő alatt fúródik a puskagolyó 0,05 m-re a fába (első 5 cm)

txx – ennyi idő alatt fúródik a puskagolyó a további 0,05 m-re a fába (második 5 cm)

t – ennyi idő alatt fúródik bele a fába és áll meg a puskagolyó (10 cm)

a – a lassulási „ gyorsulás“, aminek a golyó ki van téve a fában



E = 1/2*m*v^2

W = F*s = m*a*s


E = W


1/2*m*v^2 = m*a*s /m


1/2*v^2 = a*s


a = 1/2*v^2/s


a = 1/2*600^2/0,1 = 1.800.000 m/s^2


s = a/2*t^2, ebből:


t = √(2*s/a) = √(2*0,1/1.800.000) = 3,333*10^-4


txx= √(2*sx/a) = √(2*0,05/1.800.000) = 2,357*10^-4


tx = t – tx = 3,333*10^-4 - 2,357*10^-4 = 0,976*10^-4 =


vx = v - a*tx = 600 - 1.800.000*0,976*10^-4 = 600 – 175,68 = 424,32 m

2011. máj. 23. 23:13
 9/10 anonim ***** válasza:

Többféleképp megoldható ez a feladat, leírok 2 megoldást:


I. Kinematikailag:


(1) s=(a/2)*dt^2

(2) a=dv/dt

---------------

dt - kiküszöbölésével kapjuk hogy:


v^2=2s*a (3)

---------

Ezt alkalmazzuk először a teljes lefékeződésre:


v0^2=2s*a Ebből: a=v0^2/2s (4)


Alkalmazzuk most a nem teljes lefékeződésre:


v^2=2*ds*a, (s helyére azért kerül ds=5cm, mert fékeződés van, gyorsulás esetén (s-ds) került volna.)


Ebből: v=gyökalatt(2*ds*a)


Ahol a helyére beírjuk (4)-et: így:


v=gyökalatt(2*ds*v0^2/2s)=v0*gyök(ds/s)=600*gyök(0,5)


v=424,26 m/sec (1527,35 km/h)

------------------------


II. Energetikai módszer:


(1) Em=Ws (Teljes lefékeződés)

(2) Em=Ws1+Em1 (Nem teljes lefékeződés)

-------

(1) 0,5m*v0^2=F*s Ebből: F=m*v0^2/2s


(2) 0,5 m*v0^2=F(s-ds)+0,5m*v^2

-----------

(2).be beirva (1)-et:


0,5 m*v0^2=(m*v0^2/2s)(s-ds)+0,5m*v^2


Ebből: v^2=v0^2-v0^2((s-ds)/s)


v=v0*gyök(ds/s)=424,26 m/sec (1527,35 km/h)

--------

----------

--------

2011. máj. 24. 14:00
 10/10 A kérdező kommentje:
köszi szépen mindenkinek
2011. máj. 24. 16:05