Segít nekem valaki ebben a feladatban? :/


[link]


Az ábrán látható elrndezésben m1=4kg, m2=12kg, m3=8kg. A testeket összekötő fonál és a csigák tömege elhanyagolható. A súrlódás értéke 0,15. Mekkora a testek gyorsulása??


2011. máj. 22. 20:40
 1/10 anonim ***** válasza:

Gondolom ez a megoldás (ebből az „a“ az, amit ki kell számolni):


m3*(g-a) = m2*a + m2*g*μ + m1*(g+a)


(amúgy ha megvan a megoldás, nem árt ha a kiíráskor odaírod, mert így tudjuk ellenőrizni a számításainkat)

2011. máj. 22. 23:35
 2/10 bongolo ***** válasza:

Szerintem is az a megoldás. Itt egy magyarázó ábra hozzá az egyes testekre ható erőkkel:


[link]


m2 súlyerejét meg tartóerejét nem rajzoltam be, azok nem játszanak szerepet a mozgásban.


A két kék erő egyforma nagyságú, hasonlóképpen a két zöld is.


Az egyes testekre ható erők eredője gyorsítja a testeket, ez a gyorsulás mindhárom testnél egyforma lesz (egyebként elszakadna a madzag).


rudolf.th megoldása jó, de én egy átrendezett egyenletet érthetőbbnek tartok:


Az m2-re ható vízszintes erők eredője:

F = m3(g-a)-m1(g+a)-m2·g·µ

Ez az erő gyorsítja m2-t, tehát

F = m2·a

vagyis

m2·a = m3(g-a)-m1(g+a)-m2·g·µ

2011. máj. 23. 13:36
 3/10 anonim ***** válasza:

Az én megoldásom:


m3*g-K2=m3*a

K2-K1-u*m2*g=m2*a

K1=m1*a

----------

m3*g-u*m2*g=(m1+m2+m3)a


Ebből:


a=g(m3-u*m2)/(m1+m2+m3)


a=2,58 m/sec^2

------

-------

--------

2011. máj. 23. 14:05
 4/10 anonim ***** válasza:

Nálam ez az eredmény:


a = g*(m3-m2*μ – m1)/(m1+m2+m3) = 9,81*(8-12*0,15-4)/(4+12+8) = 0,899 m*s^-2


(jó lenne, ha a kiíró megadná a helyes végeredményt, hogy tudjuk)

2011. máj. 23. 19:56
 5/10 bongolo ***** válasza:

0.89925 m/s² a jó megoldás, rudolf.th rosszul írta fel K1-et. Az igazi ez lenne:


K1-m1*g=m1*a


és az egyenletrendszer megoldása ez után:

(m3-m1)*g-u*m2*g=(m1+m2+m3)a

2011. máj. 23. 20:44
 6/10 bongolo ***** válasza:
Bocs bocs bocs, nem rudolf.th írta fel rosszul, hanem Villanykörte. Mea culpa...
2011. máj. 23. 20:45
 7/10 anonim ***** válasza:

Valóban, köszönöm a javítást.


m3*g-K2=m3*a

K2-K1-u*m2*g=m2*a

K1-m1*g=m1*a

------

m3*g-u*m2*g-m1*g=(m1+m2+m3)a


Ebből:


a=g(m3-u*m2-m1)/(m1+m2+m3)


a=0,90 m/sec^2

------

------

------

2011. máj. 24. 11:46
 8/10 A kérdező kommentje:
A feladat megoldása 2/3 (kettő harmad).
2011. máj. 27. 19:05
 9/10 A kérdező kommentje:
m/s2
2011. máj. 27. 19:05
 10/10 bongolo ***** válasza:

Hát az hogy jöhet ki? Valami adatot elírhattál, vagy nem földi gravitáció van, vagy nem tudom.


Megvan a tanártól a levezetés is? Hogyan csinálta?

2011. máj. 27. 21:30