Valaki segítsen!? (fizika 10-es anyag)


1.) 12 V-os telepre kapcsolt 15 ohm ellenállású fogyasztón 0,75 A áram folyik. Mennyi a telep belső ellenállása és belső feszültsége?


2.) Sorba kapcsolt 1000 ohmos és 750 ohmos, egyenként 4 W-ra terhelhető ellenállás rákapcsolható-e 220 V-os egyenfeszültségre? Mekkora a legnagyobb alkalmazható feszültség?



Ezeket a feladatokat nem tudom meg oldani, valaki elmagyarázná, hogyan kell?

Előre is köszönöm :)


2011. máj. 17. 13:44
 1/4 anonim ***** válasza:

1. A helyettesítő képben az ideális teleppel sorban van kötve a belső ellenállása, vagyis a 15 ohm még ezzel is plusz sorban van. Sorba kötött ellenállatok eredője = az összegük. Először ezt az eredő ellenállást számoljuk ki.


Ohm törvény:

R=U/I = 12/0,75 = 16 Ohm.

Ez a kör össz ellenállása. Mivel az egyik ell. adott, 15 ohm, a belső ellenállás jó eséllyel 1 Ohm lesz.


2. A teljesítmény az ellenálláson folyó áram és a rajta eső feszültség szorzata. (Egyenfeszültség!) P=UI

Az áram közös, Ohm törvényből I=U/(R1+R2) merthogy sorban vannak. Ez 0,126A. A feszültségek megoszlása:

U1=U*R1/(R1+R2)=125 V

U2=U*R2/(R1+R2)=94 V (erősen kerekítve)


A teljesítmények:

P1=U1*I=125*0,126=15,75 W

P2=U2*I=94*0,126=11,84 W


Vagyis (ha el nem számoltam valamit) egyik sem fogja kibírni a terhelést.


A legnagyobb feszültségnek most nem állnék neki, de a lényeg, hogy most a teljesítmények vannak megadva, és a feszültség nem. Hasonló feladat, csak mások a kiinduló adatok.

2011. máj. 17. 14:32
 2/4 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen!! :))
2011. máj. 17. 14:34
 3/4 A kérdező kommentje:
nekem már ez is nagy segítség.
2011. máj. 17. 14:34
 4/4 anonim ***** válasza:
Bocsi, az 1-esnél a belső feszültséget nem írtam, ez gondolom a belső ellenálláson eső feszültség.(?) Ekkor Ub=Rb*I.
2011. máj. 17. 14:51