Rengeteg házit kaptunk, a többit meg tudtam oldani, de ezek ki fogtak rajtam.:S

Légyszi segíts!

Köszönöm szépen!



Milyen hosszúságú ív tartozik egy 14 dm sugarú körben a 60°-os középponti szöghöz?


Hány fokos középponti szög tartozik a 10 cm sugarú körben a 15,7 cm hosszúságú ívhez?


Ha egy körben a 100°-os középponti szöghöz 520 m hosszúsági ív tartozik, akkor ugyanebben a körben milyen hosszú ív tartozik a 35°-os középponti szöghöz? Mekkora ennek a körnek a sugara?


2011. máj. 15. 16:01
 1/6 anonim ***** válasza:

első: 2*sugár(28)*pí (nem tom a jelet írni) osztva 6-al. végeredmény: 14,66 dm.


második: 20*pí/x=15,7 ez =4 360/4=90 válasz: 90 fokos.

2011. máj. 15. 16:19
 2/6 anonim ***** válasza:

Mindegyik feladatot a következő meggondolással lehet megoldani:

Ha a kör kerületéhez (K) a teljes szög (360°), akkor a kerületnél kisebb 'i' ívhez 'α' szög tartozik.

Képlettel:

K/360 = i/α


Az első feladatban az 'α', a másodikban az 'i' adott, így a hiányzó adat - i ill. α - számítható.

A kerület mindkét esetben a sugár ismeretében behelyettesíthető.


A harmadiknál szintén egy egyszerű arányossággal lehet célt érni.

Ha egy körben α1 szöghöz i1 ív, akkor α2 szöghöz i2 tartozik

Vagyis

i1/α1 = i2/α2

Az ismeretlen i2 értéke a a többi adat ismeretében számítható.


A kör sugarát az első képletből lehet számítani valamelyik összetartozó i és α értékpárból

Az elsőt választva

K/360 = i1/α1

Beírva a kerület képletét

2*r*π/360 = i1/α1


Ebből az egyenletből nem okozhat nehézséget a sugár (r) kiszámítása.


Remélem elég ennyi segítség, ha nem, írj nyugodtan.

2011. máj. 15. 16:44
 3/6 A kérdező kommentje:

Huhh, köszönöm szépen a válaszokat!


Kedves 2.! Látom Te egy matekzseni vagy! :)

Nagyjából értem, kicsit még homályos a kép, de megpróbálom megoldani!


Köszönöm szépen! :)))

2011. máj. 15. 16:56
 4/6 A kérdező kommentje:

Nem vagyok túl jó matekból, nem sikerült a sugár. :(((

Segítesz kérlek?

Köszi

Tényleg nem vagyok jó :((

2011. máj. 15. 17:27
 5/6 anonim ***** válasza:

Bocs, nem voltam a gépnél, azért a késői reakció.

Tehát a sugár számítása.

Az előző válaszom végén ott a képlet, csak be kellene helyettesíteni

2*r*π/360 = i1/α1

Ismert

i1 = 520 m

α1 = 100°


Behelyettesítve

2*r*π/360 = 520/100

2*r*π/360 = 5,2

és

r = (360*5,2)/(2*π)

r ≈ 297,93 m

=========

2011. máj. 15. 21:36
 6/6 A kérdező kommentje:

Tényleg, de hülye vagyok!

Nagyon szépen köszönöm, sokat segítettél! :)

2011. máj. 16. 16:01