Hogyan kell elvégezni az ehhez hasonló példákat? (lent)


Hiányoztam suliból és most sajnos nem értem azt amit veszünk.

A példa: 2x(6-2x)(5-4x)/4 = 0

( A négyes a törtvonal alatt van. )

Ha valaki tudna segíteni annak örülnék. Előre is köszi :)


2011. máj. 11. 17:28
 1/7 anonim ***** válasza:

Én beszoroznék 4-el:

2x(6-2x)(5-4x)=4

2011. máj. 11. 17:35
 2/7 anonim ***** válasza:
Ez egy másodfokú egyenlet, nem ilyen egyszerű,és nem is lehet itt elmagyarázni!
2011. máj. 11. 17:38
 3/7 anonim ***** válasza:

Elsőnek:

De 4*0 = NULLA


Na és hogy lehet számokat összeszorozva nullát kapni?

(2*5*17* mivel kell még szorozni, hogy a szorzatuk nulla legyen?

2011. máj. 11. 17:59
 4/7 A kérdező kommentje:
0 -ával :D
2011. máj. 11. 18:27
 5/7 A kérdező kommentje:

Tehát akkor mit is kéne csinálni itt ?

Mondjuk az is jó lenne ha beszorzok 4el, persze akkor a jobb oldalon 0 marad. 2x(6-2x)(5-4x)/4=0 /×4 [beszorzok 4el]

akkor marad : 2x(6-2x)(5-4x)=0 és most pedig fel kell bontani a zárójelet ?

2011. máj. 11. 18:33
 6/7 anonim ***** válasza:

"2x(6-2x)(5-4x)=0 és most pedig fel kell bontani a zárójelet ?"


Ha nem akarsz magadnak sok munkát, akkor nem bontod föl, merthogy ez egy harmadfokú egyenlet lenne és Cardano formula kéne hozzá, komplex számokkal számolni, stb..


Nézzük meg, hogy miböl áll egyenletünk bal oldala; 3 szorzótényezőből.

Innentől kezdve már csak azt kell kitalálnod, hogy szorzat értéke mikor 0.

Hát akkor, ha valamelyik tényező 0. 3 eset van:


1. eset: 2x=0 --> x1=0.


2.eset: 6-2x=0 --> x2=3.


3.eset: 5-4x=0 --> x3=5/4.


Már csak ellenőrizned kell.

2011. máj. 11. 19:29
 7/7 A kérdező kommentje:

Most már késő van ahhoz, hogy papírt ragadjak és megcsináljam, de fejben lejátszottam és értem. Holnap első dolgom, hogy megnézem.

Köszi szépen. :)

2011. máj. 11. 21:52