Vki tudja ezt? Ha igen pls. írja le indoklással. =)
Színaranyból nem készítenek ékszert, mert az túlságosan lágy ahhoz, hogy tartósan viselhető legyen. Ezért, hogy keményebbé s egyben ellenállóbbá is tegyék, a színaranyhoz meghatározott százalékban más fémet adnak. A színaranytartalom határozza meg, hogy hány karátos az arany. Az ötvösök rendszerint 14 és 18 karátérték közötti arannyal dolgoznak; ezekben 14/24 és 18/24 tömegrész közötti arany van. De létezik pl. 22 karátos vagy 8 karátos arany is; ezek színaranytartalma 22/24, illetve 8/24 tömegrész.
Egy 18 karátos aranygyűrű tömegének hány százaléka színarany? Úgy dolgozz, hogy számításaid nyomon követhetők legyenek!
Hát saját magad irtad le: a 18 karátértékű aranynak 18/24 tömegrésze színarany.
Tehát az egész gyűrű tömegét veszed 100%-nak, ez a 24.
Azt kell végülis kiszámolnod, hogy a 18 a 24 hány százaléka.
24.....100%
18.....x
24:18=100:x
24x=1800
x=75
Tehát a 18 karátos aranygyűrű tömegének 75%-a színarany.
A feladatban az aranygyűrű elvileg egy felesleges információ, mert ha egy ékszer 18 karátos aranyból készül, akkor annak mindig 75%-a színarany, függetlenül attól, hogy egy kisebb fülbevaló, nyaklánc vagy gyűrű stb.
Magam elé teszem az aranygyűrűt, és 24 azonos tömegű kis darabkára vágom. most előttem fekszik 24 azonos tömegű kis morzsa. Persze ezek a morzsák ugyanúgy ,,vegyes'' anyagúak, mint maga az egész gyűrű.
Mivel 18 karátos aranyról van szó, az is ugyanilyen jó lenne, ha ebből a 24 morzsából 18 darab színtiszta arany lenne, a többi 6 morzsa pedig viszont egy csepp aranyat sem tartalmazna. Úgy értem, ha ezt így összeönteném megolvasztva, akkor is csak ugyanúgy egy 18 karátos gyűrű lenne az eredmény.
Most akkor képzeljük el úgy az aranygyűrűt, mint 24 azonos tömegű kis darabkát, amiből 18 színarany, a többi 6 pedig csak arany nélküli ötvözőfém. Na most ha ujjammal felcsippentem ezeket a morzsákat, és úgy nyúlok hozzájuk, hogy egyszerre hatosával tudom felszedni őket, akkor úgy is felszedegethetem őket, hogy a 18 színarany morzsát éppen három csippentéssel szedem fel, a maradék 6 aranynélküli morzsa pedig pont egy csippentést tesz ki.
Szóval HÁROM csippentésnyi színarany, és EGY csippentésnyi aranynélküli fém, így oszlik meg az össztömeg anyag szerint. A gyűrű tömege épp háromnegyed részben arany, és épp negyed részben valami idegen fém.
Most képzeletben ugyanezt a gyűrűt ezúttal már száz részre vágom. Itt is elképzelem, mi lenne, ha egyes részek teljesen színaranyból lennének, a többi rész meg éppen hogy semmi aranyat sem tartalmazna, persze úgy, hogy az arány megmaradjon.
Mivel az előbb láttuk, hogy a gyűrű tömegének épp a negyede az, ami az idegen fémtől ered, ezért a száz kis morzsa úgy is megoszolhatna, hogy közülük 25 morzsa lenne idegen fém, a többi 75 morzsa pedig színarany lenne. (A 25 úgy jön ki, mint a száz negyedrésze, a 75 meg úgy, mint 100 - 25.)
A fém tömegének 75%-a színarany.
P.S. Ezzel nem javítani akartam, az Első Válaszoló megoldása jobb, én csak azért írtam le, hogy el lehessen képzelni az egészet mint valami filmet vagy színházjelenetet.
Meg még kihasználtam azt a szerencsét, hogy a feladat viszonylag ,,barátságos'' számértékekkel foglakozik, ezért tulajdonképpen egy 18/24 = 3/4 alakú egyszerűsítést, afféle 6-tal való egyszerűsítést is tettem bele, de ez persze csak azért volt lehetséges, mert a feladat pont ilyen volt, más számadatoknál ezt nem lehetett volna.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!