teljes gondtolatmentettel írjátok légyszi(:
2011. ápr. 29. 22:53
 1/4 Silber ***** válasza:

1.: A térfogat, sűrűség és tömegszázalékos adatból ki tudod számolni, hogy hány mól HNO3 van abban a bizonyos kivett mennyiségben (1 ml-ben) (ezt nem részletezném, középiskolai anyag).

2.: Ha feltöltöd 1 literre, akkor kiszámolod annak, tehát a higított oldat koncentrációját.

3.: Mivel a HNO3 erős sav, így [H+]=[HNO3]

4.: pH=-lg[H+]=-lg[HNO3]

2011. ápr. 29. 23:00
 2/4 A kérdező kommentje:
nem megy: (
2011. ápr. 29. 23:09
 3/4 Silber ***** válasza:

Ejj te gyerek... 9 perc alatt tényleg gondokodtál rajta, vagy csak egyszerűen beírtad, és meg sem próbáltad? Na, legyen gyereknap...

1.: Számoljuk ki, hogy a 65 tömegszázalékos oldatnak mekkora a koncentrációja. Tegyük fel, hogy 1 liter oldatot vizsgálunk (teljesen mindegy hogy mekkorát, mivel 1 liter oldatnak is lehet akkora a koncentrációja, mint 1 milliliternek). Ekkor Ró=m/V-t átrendezve m=Ró*V=1,40*1000=1400 g.

Mint tudjuk, 100 g oldatban van 65 g oldott HNO3. Akkor 1400 g oldatban van x g feloldva. x/1400*65/100=910 g. Mivel a HNO3 móltömege M=63 g/mol, ezért 910 g HNO3 megfelel n=m/M=910/63=14,44 mol oldott anyagnak. Mivel 1 liter (1 dm^3) oldatra néztük, így a 65 tömegszázalékos oldat koncentrációja: c=14,44 mol/dm^3.

2.: Most kiszámoljuk, hogy mennyi oldott HNO3 van abban az ominózus 1 cm^3 kivett adagban. Mivel 1000 cm^3-ben van 14,44 mol feloldva, így az ezredrészében lesz n=14,44/1000=0,014 mol (kerekítettem).

3.: Ezt feltöltjük 1 dm^3-re. Tehát abban az 1 dm^3-ben is ugyanannyi HNO3 lesz, mint amennyit kivettünk a tömény oldatból (mivel csak vizet adunk hozzá, és semmi mást).

4.: Ott tartunk, hogy van egy oldatunk, aminek a térfogata 1 dm^3, és van benne 0,014 mol HNO3. Tehát a koncentrációja c=0,014 mol/dm^3.

5.: Mivel a HNO3 erős sav, így a hidrogénion (pontosabban oxóniumion) koncentrációja meg fog egyezni a sav koncentrációjával, tehát: [H+]=[HNO3]=0,014 mol/dm^3 (a kapcsos zárójel koncentrációkat jelent).

6.: pH=-lg[H+]=-lg[0,014]=1,85

2011. ápr. 29. 23:19
 4/4 A kérdező kommentje:
annyira köszönöm: )
2011. ápr. 29. 23:27