Átlag, medián számítása?


Ház holnap felelés és nem igazán tudom meg oldani ezt a 2 feladatot.. Lécci segítsetek :)

1. Csaba az úszóversenyt megelőző 10 napon átlagosan 5 km-t úszott naponta. Mennyit úszott az utolsó napon, ha előtte az átlaga 5200 m volt?


2. Zénó a Kőszívű ember fiai című regényt olvassa. Eddig átlaga 25 oldal volt naponta. Ma ráért, így 52 oldalt olvasott, ezért a napi átlaga 28 oldalra nőtt. Hány napja olvassa Zénó a könyvet?


2011. ápr. 28. 17:45
 1/1 anonim ***** válasza:

1.feladat:


az utolsó előtti napon az átlaga 5,2 km volt, vagyis 9 nap alatt 9*5,2=48,6 km-t úszott. A 10. nap végén 5 km lett az átlag, vagyis összesen 10*5=50 km-t tett meg tíz nap alatt. Ha 10 nap alatt 50 km-t, 9 alatt pedig 48,6-ot tett meg, akkor evidens, hogy az utolsó nap1,4 km-t tett meg.


2.feladat:


az eddigi átlaga 25 oldal: 25x (x: a napok száma a mai napot kivéve)

ma még 52 oldalt olvasott: 25x+52=y (y: ennyi oldalnál tart most)

napi átlaga a mai nappal együtt 28 oldal: y/(x+1)=28

két ismeretlen, két egyenlet  csak be kell helyettesíteni


(25x+52)/(x+1)=28

25x+52=28x+28

24=3x

8=x


Mivel x azt jelenti, hogy a mai napot leszámítva mennyit olvasott, egy napot még hozzá kell adnunk: tehát a maival együtt 9 napja olvassa a könyvet.

2011. ápr. 28. 18:41