András hétfőtől péntekig minden nap vett néhány szem barackot. Az öt nap alatt összesen 46 szemet vett, minden nap többet, mint az előző napon. Még azt is tudjuk, hogy pénteken kétszer annyit vásárolt, mint hétfőn.
2011. ápr. 22. 15:30
 1/3 anonim válasza:
50%
En ugy indulnek el, hogy elneveznem a hetfon vett barackok szamat x-el majd mindig adnek hozza egy ujabb ismeretlent ahogy haladunk a napokkal, igy: x+(x+y)+(x+z)+(x+p)+2x=46, termeszetesen itt nem kell zarojeleket hasznalni, csak azert hasznaltam, hogy atlathatobb legyen amit mondani szeretnek. Osszevonjuk az x-eket igy kijon, hogy: 6x+y+z+p=46.Tovabb sajnos nem tudom, remelem ez is segitett egy keveset.
2011. ápr. 22. 16:43
 2/3 anonim ***** válasza:
hétfő 6, kedd 8, szerda 9, csütörtök 11, péntek 12
2011. ápr. 22. 17:22
 3/3 anonim ***** válasza:

Legyen

a - az első napon vásárolt barackok száma

a, b, c, d, e - az egyes napokon vásárolt barackok száma

a < b < c < d < e

e = 2a - a pénteki darabszám

S = a + b + c + d + e = 46

x, y, z - a kedd-szerda-csütörtöki napokon vett többlet barackok száma

d = ? - a csütörtökön vett barackok száma


a + b + c + d + e = 46

a = a

b = a + x

c = a + y

d = a + z

e = 2a


A feltételek szerint

a + (a + x) + (a + y) + (a + z) + 2a = 46

összevonva

6a + (x + y + z) = 46

Legyen a három napi plusz darabszám

x + y + z = p

(a növekvő sorrend miatt x < y < z )

így

6a + p = 46

ill.

p = 46 - 6a

Egy kis fazonírozás

p = 2(23 - 3a)

p/2 = 23 - 3a

3a = 23 - p/2 /:3

a = 23/3 - p/6

a = (24 - 1)/3 - p/6

a = 8 - (1/3 + p/6)

a zárójelben összevonva

a = 8 - (p + 2)/6


Ebből látszik, hogy a jobb oldal akkor lesz egész szám, ha (p + 2) osztható 6-tal.

Lehetséges értékek: 4, 10, 16, ...

p = 4 esetén nem teljesíthető a x < y < z feltétel

p = 10 esetén a = 6 így e = 12, tehát olyan felosztás jöhet szóba, melynek utolsó tagja (z) kisebb, mint 6, vagyis

x + y + z = x + y + 5 (5-nél kisebb z esetén nincs a feltételnek megfelelő felosztás)

A maradék 5-öt az az x és y között növekvő sorrendben felosztva

x = 1

y = 4

vagy

x = 2

y = 3

és

z = 5

jöhet szóba.


Ezek után a napi darabszámok

x, y, z = 1, 4, 5

a = 6

b = 7

c = 10

d = 11

e = 12

ill.

x, y, z = 2, 3, 5

a = 6

b = 8

c = 9

d = 11

e = 12

Mindkét esetben az adódik, hogy András csütörtökön 11 barackot vásárolt.

====================================


DeeDee

************

2011. ápr. 22. 23:10