Kémia 9. o Mol számítás! Ha tudsz segíteni kérlek katt:D? (kérdőjel csak amiatt van mert amúgy nem engedte kiírni)


Hány Mol (40 tömegszám 20 rendszám) Ca-atomban van 6x10exp25 db proton(szóval a 25. hatványon)

Azt tudom,hogy 6x10 a 23. hatványon 1 mol,de ha a 25. iken van akkor ha jól emlékszem a 2 tizedesvesszővel több (?) és mégis azt hogy kell kiszámolni hogy hány mol?

Köszi a segítséget


2011. ápr. 14. 15:21
 1/8 Silber ***** válasza:

6*10^23=1 mol, ezt jól tudod. A 23. hatvány azt jelenti, hogy a hatos után még 23 állna, ha minden egyes számjegyet kiírnánk. Ha 25 lenne a hatványkitevő, akkor még kettőt írhatnánk utána, tehát százszor anni. 100*10^23=10^25

Ennek alapján ki tudod számolni a mólszámokat, ami jelen esetben 100 mol.

Most a feladat: Nem oldom meg, csak megmondom a lépéseket.

1.: Ha neked 6*10^25 protonod van, akkor azt el kell osztani az Avogadro számmal (6*10^23) hogy megtudd, hány mól. Használd a képletet:

n=N/NA, ahol n az anyagmennyiség, N az a részecskeszám ami neked van (6*10^25), NA pedig az Avogadro-szám (6*10^23)

2.: Megvan, hány mól protonod van. Most ki kell számolni, hogy 1 mól Ca-ban hány mól proton van. Itt nem kell szorozni 10 a valahányadikonnal, hanem úgy egyszerű, ha egyetlen Ca-atomot nézel. Példa az oxigénnel:

Az oxigén atommagjában van 8 proton, és 8 neutron. Tehát 1 mol oxigénben lesz 8 mol proton. Remélem érted a logikáját.

2011. ápr. 14. 16:17
 2/8 A kérdező kommentje:

hello Köszi a választ,nos kiszámoltam és nem tudom jó-e


de 5x10 a 50. hatványon jött ki ez jó e?:D vagy nagyon sok?

2011. ápr. 14. 17:22
 3/8 A kérdező kommentje:

és ez a számítás nem jó?


Mivel 1 mol Ca 6x10 a 23. részecskét tartalmaz a 6x10 a 25. 100x annyi tehát ha 1 mol Ca ban van 20 mol proton akkor 100 mol ca ban 200 mol lesz vagy ez így nem jó?

2011. ápr. 14. 17:34
 4/8 A kérdező kommentje:
vagyis 2000 bocs :D
2011. ápr. 14. 17:34
 5/8 Silber ***** válasza:
Nem 100 mol Ca-d van, hanem 100 mol protonod.
2011. ápr. 14. 17:37
 6/8 A kérdező kommentje:
szóval akkor 5? mert ha elosztom a 2 számot az 100 ugye és azt elosztom 20 al akkor 5
2011. ápr. 14. 17:55
 7/8 A kérdező kommentje:
Ja nem 5 hanem 20
2011. ápr. 14. 18:00
 8/8 A kérdező kommentje:
Nem mégis 5 már teljes össze zavart
2011. ápr. 14. 18:02