Fizika 7. osztály! 2 különbözö alapterületü pohárba vizet töltünk egyenlö magasságig. Hasonlítsd össze a 2 edény aljára ható hidrosztatikai nyomást? 2-Állitásod indokold!

2011. ápr. 10. 15:50
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Már régen tanultam, de szerintem egyenlő lesz. Ha jól emlékszem a hidr. nyomás csak a vízoszlop magasságától függ.

képlete: ró*g*h

(ró=sűrűség, ugye mind a kettőnél ugyanakkora, g=nehézségi erő, nyilván mindkettőnél ugyanakkora, h=vízoszlop magasság, megint ugyanaz.)

nagyjából ezzel magyaráznám. remélem elég lesz így:)

2011. ápr. 10. 16:12
 2/12 anonim ***** válasza:

Ugyanolyan magasságú vízoszlop esetén a különböző átmérők miatt több víz lesz az egyik pohárban, és több víz többet nyom tömegben, de a rájuk nehezedő légnyomás egyenlő.


És az edény aljára ugyanakkora légnyomás nehezedik mint amekkora a folyadék felszínére nehezedik.

2011. ápr. 10. 17:26
 3/12 A kérdező kommentje:
2 válaszoló nem értem a válaszod!!kérdésem:hasonlitsd össze a 2 edény aljára ható hidrosztatikai nyomást!!Állitásod indolold!! köszi!!
2011. ápr. 10. 17:31
 4/12 anonim ***** válasza:
Az első válaszadó válasza helyes.
2011. ápr. 10. 17:50
 5/12 A kérdező kommentje:
átrágtam-megértettem!Köszönöm nektek!!
2011. ápr. 10. 18:14
 6/12 anonim ***** válasza:

Az első válaszoló tökéletesen leírta.

Hadd egészítsem ki, hogy a hdrosztatikai nyomás: p=ró*g*h, miért ennyi.


A nyomás a nyomóerő, és a nyomott felület (most a vízoszlop alapterülete) hányadosa.


p=F/A


Ahol:

F=m*g

m=ró*V

V=A*h (alapterület szorozva magasság.


Így: p=m*g/A=ró*A*h*g/A


Látjuk, hogy A-val lehet egyszerűsíteni, ezért:


p=ró*g*h. ---> Független az alapterülettől, csak a folyadékoszlop magasságától, sűrűségétől, és g- től függ.


Megjegyzés: A folyadék alakjától sem függ.

Beletölthetnénk a folyadékot egy felfelé szélesedő szájú, csonkakúp alakú edénybe is.


Ekkor itt ugyanakkora lesz az alapterületen a hidrosztatikai nyomás, mint egy egyenes henger alakú edény esetén, amelyben a folyadékoszlop magassága megegyezik a csonkakúp follyadék magasságával.


Ez a jelenség a hidrosztatikai-paradoxon.

2011. ápr. 10. 19:03
 7/12 A kérdező kommentje:
Kedves villanykörte!!te egy okos körte vagy!!Köszi hogy erre jártál!!
2011. ápr. 10. 19:09
 8/12 anonim ***** válasza:
Pont ez a kérdés volt a TZ-nkben is!
2011. ápr. 12. 19:04
 9/12 A kérdező kommentje:
Szia Zsolti!! És neked siketült...!!??
2011. ápr. 13. 14:50
 10/12 anonim ***** válasza:
hétfőn kapjuk ki...olyan 4-esre számítok!:D
2011. ápr. 14. 18:39
1 2