Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Degresszív értékcsökkenés...

Degresszív értékcsökkenés nettó érték alapján (számvitel)? Fontos!

Figyelt kérdés

Nem tudom sajnos megoldani az alábbi feladatot és nem is értem, hogy hogyan kellene kiszámolni :)


Műszaki berendezés bekerülési értéke: 2,5 M Ft

Maradványértéke: 0,5 M Ft

aktiválás időpontja: jan. 1.

hasznos élettartam: 4 év


A kitöltendő táblázat fejléce:

Évek - Bekerülési érték - ÉCS alap - Tárgyévi ÉCS - HÉCS - Nettó érték



Nagyon megköszönném, ha valaki tudna segíteni, mert néhány nap múlva vizsgázom és nagyon nem értem ezt a feladatot :(


2011. ápr. 9. 19:03
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:

Degresszív, más néven évek száma összege módszer.


Először is kivonod a bekerülési értékből a maradványértéket, és íz így kapott összeg (2 millió Ft) lesz az ÉCS alapod.

Ezután összeadod az éveket: 1+2+3+4=10

A tárgyévi ÉCS-t úgy számolod ki, hogy az ÉCS alapot szorzod egy törttel. A tört nevezője minden esetben az évek számának összege lesz (tehát 10), a számláló pedig az adott év száma ( 1. év = 1 , 2. év = 2 , stb).

A HÉCS gondolom az, hogy kivonod a bekerülési értékből (nem az ÉCS alapból, ez fontos) a Tárgyévi ÉCS-t.

A Nettó érték pedig úgy jön ki, hogy az első évben a Bekerülési értékből kivonod a HÉCS-t, a többi évben pedig a HÉCS-t az előző évi Nettó értékből vonod ki.


Remélem válaszol még valaki, aki megerősíti amit írok, de majdnem biztos vagyok az igazamban. Persze ez a feladat egy legalapabb ÉCS-leírás, sok módon lehet ezt bonyolítani, szal gyorsan sajátítsd el az alapokat, mert később nehéz lesz.

2011. ápr. 9. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod! Amit leírtál, az nem az "degresszív, évek száma" módszer? Olyan feladatom is van és azt az általad leírtak alapján kell megcsinálni.

A nettó értékesbe tört bele a bicskám :(

2011. ápr. 9. 19:45
 3/20 A kérdező kommentje:

Bocsánat, most láttam, hogy te is leírtad. A két módszer sajnos nem ugyanaz.

Ahol találtam valami anyagot, ott megadott leírási kulccsal dolgoznak, viszont a mi feladatunkban csak annyi van, amennyit a kérdésben kiírtam - tehát nekem kellene kiszámolnom a leírási kulcsokat, de fogalmam sincs, hogy hogyan kellene.


Az évek száma módszert értem, ezt viszont nem :(

2011. ápr. 9. 19:48
 4/20 A kérdező kommentje:

Ezt találtam a neten, de nem tudom értelmezni:


"Időarányos leírás nettó érték alapján maradékértékes leírással

A nettó érték alapján történő leírás másodikként tárgyalt módszere a maradékértékes leírás, amely egy állandó kulcsot alkalmaz, majd az utolsó évben leírja a maradékértéket (amennyiben az szükséges a maradványérték eléréséhez). Az állandó értékcsökkenési kulcs számítása a következőképpen történik:

kulcs = 1- n - edik gyök alatt(maradékérték / bruttó érték)

Az éves értékcsökkenés pedig a nettó érték és a kulcs szorzata lesz."


Az összes többi ÉCS feladat a bruttó értékkel dolgozik, ez viszont a nettóval - és valahol itt vesztettem el a fonalat.

2011. ápr. 9. 19:51
 5/20 A kérdező kommentje:
Sőt, a maradványértéket tudom, hogy mi, de a maradékértéket már nem... :(
2011. ápr. 9. 19:52
 6/20 anonim ***** válasza:
Jah, mi olyat nem vettünk, mert a szaktanár könyvelő, és mondta, h tök felesleges a lineárison, a teljesítményalapún és az évek száma összege módszeren kívűl mást megtanulni, mert alig fordul elő az életben. De utánanézek a neten, hátha találok neked vmi jó megoldásfélét.
2011. ápr. 9. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 A kérdező kommentje:

Előre is nagyon köszönöm!

Nem könyvelőnek tanulok, csak gazdasági szakon és gyakorlatilag ezzel az egy tárggyal szenvedek, már csak ez hiányzik a diplomámhoz, ezért is görcsöltem rá ennyire.

2011. ápr. 9. 20:06
 8/20 anonim ***** válasza:

Na megtaláltam, asszem értem is. A lényeg, hogy először is kell egy ÉCS kulcs. Ezt az általad előbb már leírtakkal lehet kiszámítani.

Leírom nagyjából érthetően.

Tehát, a lineáris kulcs jele legyen mondjuk L , az évek száma n, a bekerülés érték jele B , a maradványérték jele pedig M.

A képlet a következő L = 1 - n-edik gyök (M/B). Jelen feladat esetében: L = 1 - 4-ik gyök alatt 2,5 millió/0,5 millió. Kijön, hogy L = 0,33 , tehát 33%.


A táblázatba a következők kerülnek. A Bekerülési érték oszlopba minden évben a 2,5 millió kerül.

Az ÉCS alap oszlop első sorába a bekerülési érték, az összes többi sorba az előző évi nettó összeg kerül beírásra.

Az ÉCS összeget minden sorban úgy kapod meg, hogy az ÉCS alapot szorzod a lineáris kulccsal.

A HÉCS az első évben maga az ÉCS összeg, a többi évben pedig úgy kapod meg, hogy az előző évben kapott HÉCS-hez hozzáadod a tárgyévben kapott ÉCS összeget.

A nettó érték úgy látom 2 féleképpen is kijöhet. 1. Bekerülési értékből kivonod a HÉCS-t, 2. ÉCS alapból kivonod a tárgyévi ÉCS-t. Nem tudom, melyik a biztosabb, de mindig ugyanaz jön ki.


A te táblázatod úgy nézne ki, hogy (ezer Ft-ban):


1 2500 2500 825 825 1675

2 2500 1675 552,75 1377,75 1122,25

3 2500 1122,25 370,34 1748,09 751,91

4 2500 751,91 248,13 1996,22 503,78


Amint látod, ott van a végén a maradványérték, de persze nem pontosan, mivel egy csomó helyen kellett kerekíteni.

2011. ápr. 9. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 A kérdező kommentje:

Nagyon-nagyon köszönöm!!!!

Már a fél ismerősi körömet végigzaklattam a kérdéssel, szanaszét túrtam a netet, de te tudtál először ténylegesen segíteni!

Nagyon hálás vagyok, egy napja szenvedtem ezzel a feladattal!

Most végre értem, hogy mi mennyi és hogyan kell kiszámolni.

Nagyon köszönöm!!!

2011. ápr. 9. 20:40
 10/20 anonim ***** válasza:
Hát én is görcsölnék, ha diploma előtt nem menne valami. Én most végzek majd közgáz középiskolában. Gyakorlatilag ez a számvitel a kedvencem, mivel színtiszta matek, a többit utálom, mert ott elmélet is van. Na de mindegy, mert még időben felismertem, hogy a matekhoz jobban értek, ezért nem is közgáz szakra megyek tovább, hanem építőmérnökire jelentkeztem.
2011. ápr. 9. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!